Apple udostępnia uaktualnienie dla AirTagów i pracuje nad aplikacją na Androida

Łukasz Bernaczyk   4 czerwca 2021

Wczoraj Apple udostępniło uaktualnienie oprogramowania dla lokalizatorów AirTag, które znacznie utrudnia niechciane i nieświadome śledzenie innych ludzi. Ponadto firma z Cupertino zamierza jeszcze w tym roku wydać aplikację na Androida umożliwiającą wykrywanie AirTagów poruszających się z właścicielem telefonu innego niż iPhone.

berrolia

Aktualizacja AirTagów poprawia bezpieczeństwo

Nowe oprogramowanie dla AirTagów, oznaczone numerem 1.0.276, wprowadza zmianę czasu utracenia bezpośredniego połączenia z iPhonem właściciela, po którym lokalizator emituje sygnał dźwiękowy.

W poprzedniej wersji oprogramowania lokalizator generował taki dźwięk ostrzegawczy dopiero po trzech dniach od utraty połączenia z iPhone’em właściciela. Pozwalało to śledzić inne osoby bez ich wiedzy. Wystarczyło podrzucić komuś AirTag, tak by śledzona osoba o nim nie wiedziała i odzyskać go w ciągu trzech dób. Wtedy lokalizator pozostawał bezdźwięczny.

Teraz nowe oprogramowanie wprowadza zmienny czas, po którym AirTag wyda z siebie dźwięk. Będzie to losowy moment pomiędzy 8. a 24. godziną od utraty bezpośredniego połączenia z iPhonem.

Jak sprawdzić, czy AirTag się zaktualizował?

Niestety Apple nie udostępnia możliwości ręcznego wymuszenia aktualizacji AirTagów. Lokalizator zaktualizuje się sam, kiedy będzie znajdował się w pobliżu połączonego z nim iPhone’a.

Możemy jednak sprawdzić, czy nasz AirTag lub AirTagi zostały ju zaktualizowane.

W tym celu należy przejść do aplikacji Lokalizator, wybrać zakładkę Przedmioty, a następnie z listy wybrać interesujący nas AirTag. Zobaczymy grafikę przedstawiającą AirTaga, a pod nią nazwę i stan naładowania baterii.

Należy dotknąć palem ikony baterii, w efekcie czego zobaczymy numer seryjny i wersję oprogramowania, która, jak wspominałem, po aktualizacji powinna wskazywać numer 1.0.276.

Apka na Androida wykrywająca przemieszczające się z użytkownikiem AirTagi

Apple zapowiedziało również, że do końca roku udostępni aplikację przeznaczoną na smartfony z systemem Android, która pozwoli wykryć AirTagi poruszające się z użytkownikiem. Ma to pozwolić właścicielom telefonów na Androidzie zapobiegać niechcianemu śledzeniu.

Aplikacja najprawdopodobniej nie pozwoli na parowanie AirTaga ze smartfonem z Androidem i używanie lokalizatora, jak w przypadku iPhone’a.

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: