Raport: iPhone 13 z funkcją Cinematic Video, ProRes video i inteligentnymi filtrami kolorystycznymi

Tomek Czech   10 sierpnia 2021

Dobrze poinformowany Mark Gurman z Bloomberga opublikował dzisiaj swój najnowszy raport na temat iPhone’a 13, którego premiera ma odbyć się już w następnym miesiącu. Według Gurmana, najnowsze flagowce z Cupertino będą posiadały trzy nowe, ważne funkcje związane ze zdjęciami i wideo.

berrolia

iPhone 13 – nowe funkcje foto-wideo

Pierwszą nową funkcją będzie tryb portretowy dla wideo, nazywany w Cupertino „Cinematic Video”. Wprowadzony w 2016 r. wraz z iPhonem 7 Plus, tryb portretowy umożliwia wykonywanie fotografii portretowej z małą głębią ostrości – obiekt główny jest ostry, podczas gdy tło jest rozmazane. iPhone 13 ma po raz pierwszy umożliwić nagrywanie wideo w takim trybie. Jako że być może wykorzystywany do tego będzie skaner LiDAR, funkcja może trafić jedynie do modeli Pro.

Drugą nowością ma być możliwość zapisywania nagrań wideo w formacie ProRes. Jest to format, który Apple wprowadziło ponad 10 lat temu, i który obecnie wspiera rozdzielczość do 8K. Jest przeznaczony gównie dla profesjonalistów – daje większe możliwości edycji w postprodukcji, np. w Final Cut Pro.

Trzecią z nowych funkcjonalności mają być nowe filtry, które pozwolą na lepsze odwzorowanie kolorów na zdjęciach lub zmianę tonacji według naszych preferencji. W odróżnieniu od obecnych filtrów, które nakładają dany profil kolorystyczny na całe zdjęcie, nowe filtry będą mogły być nakładane na wybrane przez nas, pojedyncze obiekty. Ich działanie będzie wspierała sztuczna inteligencja i nowy procesor A15 Bionic.

Dziennikarz Bloomberga potwierdził też, że Apple wprowadzi cztery modele iPhone’a 13 (w takich samych rozmiarach jak linia „12”), że będą one posiadać mniejszy notch oraz „ekrany w nowej technologii, która umożliwi większą częstotliwość odtwarzania i pozwoli na płynniejsze scrollowanie” (oczywiście mowa to o technologii ProMotion z odświeżaniem 120 Hz, która jednak najprawdopodobniej trafi jedynie do iPhone’a 13 Pro i Pro Max).

Prezentacja iPhone’a 13 spodziewana jest w pierwszej połowie września, a premiera sklepowa około półtora tygodnia później.

PRZEDSPRZEDAŻ: Nowy MacBook Pro z M2 Pro lub M2 Max - zamów teraz

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: