Nowości w iOS 15: przenoszenie plików, zdjęć lub tekstu między aplikacjami za pomocą “przeciągnij i upuść”

Łukasz Bernaczyk   24 września 2021

Jedną z nowości w iOS 15 jest dobrze znana użytkownikom iPadów możliwość przenoszenia między aplikacjami tekstu, zdjęć/obrazków, a nawet całych plików przez “przeciągnięcie i upuszczenie”. Zobaczmy, jak to działa w praktyce.

“Drag and drop” w iOS 15

Nowości w systemie iOS 15 jest całkiem sporo. Są te większe i szeroko opisywane nowości, jak np. Text na żywo, ale jest też wiele mniejszych nowinek, o których mówi się znacznie mniej, choć potrafią znacznie ułatwiać wykonywanie pewnych czynności na iPhonie.

Jedna z takich nowości jest możliwość przenoszenia (kopiowania) fragmentów tekstu, zdjęć, ale także całych plików między aplikacjami w bardzo intuicyjny sposób, znany powszechnie jako “przeciągnij i upuść” (ang. “drag and drop”).

Funkcjonalność, która od kilku lat dostępna była w systemie iPadOS, debiutuje w tym roku także na iPhone’ach.

Jak działa w praktyce możecie zobaczyć na poniższym filmiku.\

Jak to działa

Aby przenieść tekst, zdjęcie lub plik między aplikacjami należy przytrzymać palec na fotografii, pliku lub zaznaczonym fragmencie tekstu. Wybrany obiekt powinien niejako “przykleić się” do palca.

Następnie, bez odrywania palca od ekranu, drugim palcem ukrywamy otwartą aplikację (w iPhone’ach od X w górę przez przeciągniecie palca od dołu ekranu w górę) i otwieramy docelową aplikację. Palec z przeciąganym obiektem umieszczamy w miejscu, w którym chcemy wstawić przenoszoną zawartość i odrywamy go od ekranu.

Czynność jest bardzo prosta, intuicyjna i z pewnością przydatna.

Więcej o iOS 15:

Z miłości do Apple

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: