Raport: nowy MacBook Air z ekranem mini-LED z notchem, chipem M2, MagSafe 3 i całkowicie nowym dizajnem

Łukasz Bernaczyk   21 października 2021

Minął niespełna tydzień od premiery nowych MacBooków Pro, tymczasem dowiadujemy się coraz więcej o nadchodzącym nowym MacBooku Air. To będzie maszyna dla tych, którzy nie potrzebują olbrzymiej wydajności MacBooka Pro i nie chcą wydawać 15 tys. zł na laptopa, ale chcieliby używać komputera z kilkoma świetnymi nowościami wprowadzonymi z nowymi MBP, na czele z ekranem mini-LED (z notchem…).

Podsumujmy wszystko, co wiemy o nadchodzącym MacBooku Air.

Nowy MacBook Air z układem M2

Pokazane przez Apple potężne układy M1 Pro i M1 Max to zdecydowanie za mocne procesory dla z założenia najtańszego laptopa Apple. Nowy MacBook Air ma być wyposażony w bezpośredniego następce procesora M1 – chip M2.

Układ Apple M2 ma być wyposażony w 8-rdzeniowy CPU, tak samo jak M1, ale o wyższym taktowaniu. Wzrośnie natomiast liczba rdzeni graficznych z 7 lub 8 do dwóch opcji: 9 lub 10.

Ekran mini-LED z notchem i cieńszymi ramkami

Nowy MacBook Air ma również otrzymać wyświetlacz w technologii mini-LED. Czy będzie to, tak jak w nowych MacBokkach Pro, ekran Liquid Retina XDR z technologią ProMotion 120 Hz, czy też nieco bardziej budżetowa wersja wyświetlacza mini-LED, tego jeszcze nie wiemy.

Wiemy natomiast, że ekran będzie posiadał węższe ramki i charakterystyczne dla nowych MacBooków Pro (i oczywiście iPhone’ów od X w górę) wcięcie w górnej części ekranu, czyli notcha, który pomieści kamerę FaceTime 1080p, czujnik światła i diodę sygnalizującą działanie kamery.

Nowa obudowa o równej grubości

Cechą charakterystyczną MacBooków Air jest ich dizajn, w którym laptop jest znacznie grubszy od strony zawiasu ekranu i znacznie cieńszy od strony gładzika.

Sytuacja ta ma się zmienić już wraz z kolejną edycją MacBooka Air, który będzie równej grubości na całej swojej powierzchni.

Co ciekawe, różne źródła, w tym Mark Gurman z Bloomberga donoszą, że nowy Air będzie cieńszy i lżejszy od poprzednika. Będzie miał też bardziej zaokrąglone narożniki.

MagSafe i inne porty

Podobnie jak w nowych MacBookach Pro, także do MacBooka Air ma wrócić kilka portów. Z pewnością będzie to magnetyczne złącze ładowania MagSafe 3.

Być może także port kart pamięci i HDMI, choć w przypadku tego ostatniego nie byłbym taki pewien – jeżeli nowy Air faktycznie będzie cieńszy od poprzednika, może się po prostu okazać, że HDMI nie zmieści się na tak małej szerokości ściany bocznej komputera.

Nowa klawiatura i kolorowe obudowy

Nowy MacBook Air, podobnie jak pokazane w poniedziałek MacBooki Pro, ma być wyposażony w klawiaturę z pełnowymiarowymi klawiszami funkcyjnymi. Nie wiadomo, czy – tak jak w MBP – będzie ona całkowicie czarna (z czarnymi przestrzeniami między klawiszami), czy np. biała, jak podawał niedawno leaker Jon Prosser.

Oczywiście może być też zarówno czarna, jak i biała, w zależności od wybranej wersji.

Kolorowe natomiast będą obudowy – tu informacje pochodzą od bardzo wiarygodnych źródeł jak Ming-Chi Kuo czy Jon Prossser. Nowy MacBook Air 2022 ma być sprzedawany w kilku opcjach kolorystycznych, być może podobnych do tych, w których oferowany jest nowy iMac 24” z M1.

MacBook Air z M2 (2022) – kiedy premiera?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiemy, że na pewno będzie to w 2022 roku, ale już dokładniej kiedy, tego nie możemy być pewni.

Początkowo Bloomberg i Ming Chi-Kuo informowali, że premiera nowego Aira odbędzie się jeszcze w 2021 roku, natomiast jakiś czas temu informatorzy skorygowali swoje przepowiednie i zgodnie mówią o premierze w 2022 r.

Kuo obecnie trzyma się zdania, że będzie to około połowy 2022 roku, ale nie wykluczałby szybszej premiery – pod koniec pierwszego kwartału 2022 r. (wtedy do sprzedaży może też trafić nowy iMac 27” z M1 Pro/Max).

Pamiętajmy jednak, że początkowo z wielu przecieków wynikało, że tegoroczne MacBooki Pro 14” i 16” zostaną zaprezentowane przez Apple mniej więcej w połowie roku – podczas WWDC 2021 lub w wakacje, przed początkiem akcji „Back to school”, natomiast ostatecznie ich premiera odbyła się dopiero w połowie października. Niewykluczone, że w przypadku nowego MacBooka Air będzie podobnie.

Maki w chipami z serii "M" w rewelacyjnych cenach!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: