Dźwięk przestrzenny w Dolby Atmos niedostępny na HomePodzie mini? Jest na to sposób

Łukasz Bernaczyk   26 października 2021

Wczorajsza premiera nowych systemów operacyjnych Apple to także nowe oprogramowanie w wersji 15.1 dla HomePoda i HomePoda mini. O ile w przypadku większego głośnika aktualizacja dodaje możliwość odtwarzania muzyki z Apple Music zarówno w bezstratnym formacie Lossless, jak i w dźwięku przestrzennym z Dolby Atmos, o tyle na HomePodach mini dostępny jest format Lossless, ale dźwięk przestrzenny już nie. Podpowiadamy, jak to zmienić.

berrolia

HomePod 15.1 dla – które standardy odtwarzania muzyki z Apple Music są wspierane ?

Po wczorajszej premierze nowej wersji systemu operacyjnego dla HomePodów możliwości odtwarzania muzyki z serwisu Apple Music w nowych formatach wyglądają następująco:

  • HomePod – obsługuje bezstratny format Lossless oraz dźwięk przestrzenny Spatial Audio w standardzie Dolby Atmos, nawet przy użyciu tylko jednego głośnika.
  • HomePod mini – obsługuje bezstratny format Lossless, ale nie obsługuje dźwięku przestrzennego Spatial Audio w standardzie Dolby Atmos, nawet przy użyciu sparowanych dwóch głośników (jest jeden mały wyjątek, ale o nim za chwilę).

Jak odtwarzać dźwięk przestrzenny na HomePod mini?

Jak widzicie na powyższym podsumowaniu, sprawa odtwarzania muzyki z Apple Music w dźwięku przestrzennym w standardzie Dolby Atmos wygląda nieco dziwnie. Starszy (duży) HomePod wspiera dźwięk przestrzenny, nawet jeżeli odtwarzamy muzykę tylko na jednym głośniku, a nowszy (mały) HomePod mini nie wspiera dźwięku przestrzennego w ogóle -zarówno na pojedynczym głośniku, jak i na dwóch sparowanych HomePodach mini.

Redaktorzy 9to5mac znaleźli jednak obejście tego problemu, które pozwala odtwarzać Apple Music na HomePodach mini z dźwiękiem przestrzennym w standardzie Dolby Atmos.

Niestety, aby uruchomić Spatial Audio na małych głośnikach Apple potrzebujemy dwóch takich głośników i przystawki Apple TV 4K.

Okazuje się, że HomePod mini jest w stanie obsłużyć dźwięk przestrzenny w standardzie Dolby Atmos, ale tylko wtedy, kiedy sparujemy dwa takie głośniki ze sobą, a następnie połączymy je z Apple TV 4K.

Jeżeli więc posiadasz więcej niż jednego HomePoda mini  i Apple TV 4K, sparuj głośniki ze sobą, a następnie ustaw je jako wyjście audio dla Apple TV (oczywiście bezprzewodowo) – gotowe, możesz już streamować muzykę Apple Music do HomePodów mini i odtwarzać ją nie tylko w bezstratnym formacie Lossless, ale także w dźwięku przestrzennym w standardzie Dolby Atmos.

Pamiętaj, że aby to wszystko było możliwe musisz zaktualizować wszystkie urządzenia do najnowszych wersji ich systemów operacyjnych, czyli HomePod 15.1 i tvOS 15 oraz iOS 15.1.

Aby sprawdzić, czy funkcja dźwięku przestrzennego dla HomePodów mini rzeczywiście działa, wykonaj następujące czynności:

  • na iPhonie z iOS 15.1 otwórz aplikację Dom;
  • przytrzymaj ikonkę domu w lewym, górnym rogu;
  • z rozwijanego menu wybierz “Ustawienia domu”;
  • w zakładce “Media” wybierz “Apple Music”;
  • włącz “Lossless Audio” i “Dolby Atmos”;
  • odtwórz dźwięk z Apple Music na Apple TV 4K przez połączone z nią sparowane dwa iPady mini.

Najlepsza oferta Apple dla firm👇

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: