Trudne czasy dla nieautoryzowanych serwisów Apple? Face ID przestaje działać po wymianie ekranu w iPhonie 13 w takim punkcie

Łukasz Bernaczyk   9 listopada 2021

Po rozebraniu iPhone’a 13 eksperci z iFixit wyjaśniają zmiany konstrukcyjne w najnowszym smartfonie Apple, które mogą mieć bardzo negatywne konsekwencje dla nieautoryzowanych serwisów Apple.

berrolia

Wymiana ekranu w iPhonie 13 praktycznie niemożliwa dla nieautoryzowanych serwisów

Już wcześniej dowiedzieliśmy się, że po wymianie ekranu w iPhone’ach 13 przez nieautoryzowane serwisy przestaje działać Face ID. Teraz iFixit potwierdza to i podaje więcej szczegółów. Po rozebraniu iPhone’a 13 i analizie jego wewnętrznej budowy eksperci stwierdzili, że zmiany dotyczące wymiany ekranu i działania Face ID mogą doprowadzić nawet do zamknięcia wielu  nieautoryzowanych serwisów Apple.

Okazuje się, że w najnowszych iPhone’ach ekran połączony jest z płytą główną za pomocą elastycznej taśmy, która posiada wbudowany mikrokontroler, który odpowiedzialny jest między innymi za działanie Face ID.

Układ jest na tyle mały, że przelutowanie go wymaga posiadania dużych umiejętności, odpowiedniego, bardzo drogiego sprzętu do lutowania mikroprocesorowego oraz mikroskopu. Poniżej zdjęcie wspomnianego mikrokontrolera w porównaniu do ziarenka ryżu.

Autoryzowane serwisy nie będą miały tego problemu – nie muszą niczego przelutowywać, gdyż mają dostęp do specjalnego oprogramowania Apple o nazwie Apple Service Toolkit 2, które, za pomocą dosłownie kilku kliknięć pozwala autoryzować nowy ekran z nowym mikrokontrolerem, by Face ID działało poprawnie (oprogramowanie umożliwia połączenie się z serwerami Apple i dodanie tam numerów seryjnych telefonu i nowego wyświetlacza, które zostają połączone w parę).

Nie wiadomo, czy Apple umożliwi nieautoryzowanym serwisom łatwą wymianę wyświetlaczy w iPhone’ach 13 tak, by nadal działało Face ID (pojawiły się doniesienia, że może to być „naprawione” w jednej z aktualizacji iOS 15), czy takie punkty już na zawsze stracą możliwość wymiany ekranów, co jest obecnie jednym z największym źródeł ich dochodów.

Dlatego jeżeli przydarzy się Wam nieszczęśliwy wypadek, w wyniku którego zbijecie wyświetlacz w iPhonie 13, na razie wchodzi w grę tylko wymiana w autoryzowanym serwisie (jeśli chcecie nadal korzystać z Face ID…).

Tak czy owak, my od dawna rekomendujemy naprawy sprzętu Apple w autoryzowanych punktach (największym i najbardziej doświadczonym polskim autoryzowanym serwisem Apple jest iSpot). Powodów jest wiele – o najważniejszych przeczytacie w naszym tekście: 6 największych różnic między autoryzowanym a nieautoryzowanym serwisem Apple.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: