Raport: Apple wprowadzi do sprzedaży budżetowego MacBooka Pro 13” z M2

Tomek Czech   6 lutego 2022

Już w ubiegłym roku Mark Gurman z Bloomberga donosił, że w 2022 r. Apple wprowadzi na rynek nową wersję 13-calowego MacBooka Pro z chipem M2, który będzie następcą obecnego modelu z M1. Teraz Gurman podaje więcej szczegółów na temat tego komputera.

berrolia

MacBook Pro 13” (2022) z M2

Nowy MacBook Pro 13” ma zostać wyposażony w procesor M2, który w tym roku trafi również do przeprojektowanego MacBooka Air. M2 będzie ulepszoną wersją chipu M1 – ma posiadać tę sama ilość rdzeni CPU co M1 (osiem), ale będzie od niego bardziej wydajny, między innymi dlatego, że zostanie stworzony w ulepszonej wersji litografii 5 nm.

Być może inne będzie też rozłożenie rdzeni CPU – obecnie M1 posiada cztery rdzenie wysokowydajne i cztery energooszczędne. M2 może być wyposażony w wiekszą liczbę rdzeni wysokowydajnych, a mniejszą energooszczędnych.

Nowy procesor ma też posiadać więcej rdzeni graficznych – dziewięć lub dziesięć (obecnie w M1 jest to siedem lub osiem rdzeni GPU, w zależności od wersji).

Z nowego 13-calowego MacBooka Pro zniknie Touch Bar, jak w nowych MacBookach 14” i 16”, ale w przeciwieństwie do nich budżetowy model nie będzie posiadał ekranu mini-LED 120 Hz (zostaje dotychczasowy wyświetlacz LCD, więc raczej nie będzie też notcha) i będzie dostępny z mniejszą ilością pamięci masowej SSD.

MacBook Pro 13” (2022) – cena i data premiery

Źródła Bloomberga nie podają informacji o cenie nowego MacBooka Pro, ale należy się spodziewać, że będzie on kosztował mniej więcej tyle, ile kosztuje obecny model z M1 – cena najtańszej wersji z 256 GB SSD i 8 GB RAM to 6699 zł.

Tańszy MacBook Pro będzie więc dalej wypełniał luką cenową pomiędzy najtańszym laptopem z Cupertino, czyli MacBookiem Air (od 5199 zł, w promocji nawet za 4499 zł, w tym roku pojawi się nowy model z M2), a drogimi modelami Pro 14” i 16”, kosztującymi powyżej 10 tys. zł (w aktualnych promocjach tańszymi zaledwie o kilkaset złotych).

Premiery nowego MacBooka Pro 13” nie powinniśmy się spodziewać podczas najbliższej konferencji Apple 8 marca. Komputer trafi do sprzedaży albo w połowie roku (WWDC 2022 lub podczas wakacji), albo dopiero jesienią.

PRZEDSPRZEDAŻ: Nowy MacBook Pro z M2 Pro lub M2 Max - zamów teraz

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: