Apple ogłasza koniec iPoda – zmierzch pięknej epoki

Tomek Czech   10 maja 2022

Apple ogłosiło dzisiaj, że nie będzie już pracowało nad nowymi iPodami. To koniec ponad 20-letniej historii urządzenia, które w dużej mierze zmieniło sposób, w jaki słuchamy i korzystamy z muzyki i wprowadziło Apple na nową ścieżkę rozwoju po powrocie Steve’a Jobsa do firmy.

Koniec iPoda

W oficjalnej informacji prasowej Apple zapowiedziało, że obecny model – iPod touch 7. generacji – jest ostatnim iPodem, który wyszedł z laboratoriów w Cupertino.

Nie znika on automatycznie z rynku – dalej można go kupić bezpośrednio od Apple lub u innych sprzedawców, ale tylko do wyczerpania zapasów. Nie będzie już produkowany ani ten model, ani żaden inny.

R.I.P iPod

Pierwszy model iPoda został zaprezentowany przez Steve’a Jobsa w październiku 2001 r. Był to iPod Classic z legendarnym już pokrętłem Click Wheel. Pojemność 5 GB pozwalała zmieścić około tysiąc utworów.

W następnych latach pojawiały się kolejne modele: iPod mini, iPod nano, iPod Shuffle…

…aż w końcu w 2007 r. zadebiutował pierwszy iPod z dotykowym ekranem – iPod touch.

Obecny model – iPod touch 7. generacji, pojawił się na rynku w 2019 r. Jest wyposażony w 4-calowy wyświetlacz, procesor A10 Fusion, kamerę 8 MP i dysk o pojemności nawet 256 GB.

iPada 7. gen. można jeszcze kupić bezpośrednio od Apple – ceny zaczynają się od 1099 zł.

Z miłości do Apple

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: