Czy tworzenie aplikacji na system iOS jest opłacalne?

Redakcja   2 czerwca 2022

Aplikacje tworzone specjalnie na system operacyjny iOS to bez wątpienia trend, który rozpoczęty kilka lat temu w żadnym wypadku nie okazuje przejawów wygaśnięcia. Coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z urządzeń marki Apple, a co za tym idzie rosnąca liczba firm IT decyduje się na udostępnienie swojego oprogramowania także miłośnikom nadgryzionego jabłka. Jednak czy tworzenie aplikacji na system iOS wciąż jest opłacalne?

berrolia

Popularność urządzeń z systemem iOS

System operacyjny iOS to bez wątpienia jeden z najbardziej uznanych systemów operacyjnych na urządzenia mobilne. Od kilkunastu już lat Apple rok w rok elektryzuje świat informacjami o nowych urządzeniach z serii iPhone czy iPad i pomimo niezwykle wysokiej ceny zawsze znajdzie się szerokie grono klientów, którzy nie odpuściliby sobie najnowszej wersji smartfonu.

Nic zatem dziwnego, że wraz ze wzrostem popularności, coraz więcej firm technologicznych chciało skorzystać z popytu na sprzęt giganta i stworzyć oprogramowanie dedykowane temu właśnie systemowi. Jak wygląda popularność urządzeń z systemem iOS wśród użytkowników? Choć sumarycznie liczba osób korzystających z tego oprogramowania zwiększa się, to jednak już od ponad 5 lat prym wiedzie system Android, który w czerwcu 2016 roku prześcignął iOS w zakresie liczby użytkowników i tę przewagę utrzymuje aż do dzisiaj.

Czy tworzenie aplikacji na system iOS jest bardziej skomplikowane?

Choć Android jest obecnie liderem w zakresie popularności, nie znaczy to, że programiści z mindworkers.pl, a przede wszystkim firmy IT zajmujące się tworzeniem aplikacji nie widzą ogromnego potencjału w tworzeniu swoich rozwiązań dla urządzeń Apple. Jak dobrze wiemy, zasada tworzenia i rozwijania oprogramowania dla różnych systemów operacyjnych nieco się od siebie różni, dlatego być może wiele osób wychodzi z założenia, że stworzenie aplikacji na iOS jest bardziej skomplikowane.

W żadnym wypadku nie jest. Co więcej, możemy powiedzieć, że stworzenie aplikacji na iOS jest tańsze niż realizowanie tego samego zadania na urządzenia Android. Dlaczego? Ze względu na technologie, w których tworzymy oprogramowanie dla iOS. Sam proces pisania kodu jest znacznie krótszy i ze względu na dość hermetyczne środowisko iOS, nie wymaga realizowania aż tak szeroko zakrojonych testów.

Jakich języków używa się do pisania aplikacji iOS.

Jaka technologia służy pisaniu aplikacji pod system operacyjny iOS? Przede wszystkim funkcjonalny język programowania Swift. Ten język stworzony i opublikowany na zasadzie kodu open-source od samego początku był inspirowany językiem Java, z uwzględnieniem jego słabości i próbą wyeliminowania ich. Swift to język bardzo łatwy do nauczenia, który jednocześnie zapewnia niezwykle szerokie możliwości rozwoju swoich własnych pomysłów, z zachowaniem optymalnych standardów bezpieczeństwa. Pisanie kodu w Swift jest mniej czasochłonne i znacznie łatwiejsze, a ogromną efektywność pracy z kodem zapewnia bardzo duża społeczność i profesjonalne środowisko programistyczne Xcode, które poszerza potencjał wykorzystania tego języka.

Oprócz Swift aplikacja może zostać także napisana w obiektowo zorientowanym Cel-C, a także w uniwersalnym języku JavaScript, który w wielu przypadkach okaże się zdecydowanie najlepszą alternatywną.

Aplikacja jedynie na iOS czy dywersyfikacja odbiorców?

Dlaczego JavaScript to w przypadku wielu projektów najbardziej zoptymalizowane rozwiązanie? Ze względu na swoją uniwersalność. Pragnąc stworzyć aplikację kompatybilną z Androidem i iOS, w innym przypadku musielibyśmy zastosować dwie różne technologie. Co za tym idzie, firma musi zatrudnić za pośrednictwem https://mindworkers.pl/rozwin-swoj-talent/ programistów władających w dostatecznym stopniu każdym z tych języków (i Swift, i Java), a następnie prowadzić równolegle dwa projekty. Jeśli planujemy stworzenie oprogramowania dedykowanego wszystkim systemom, najlepszym pomysłem jest wykorzystanie technologii JavaScript, która jest wieloplatformowa. 

Najczęściej to takie projekty, uwzględniające możliwie jak największą grupę użytkowników są najbardziej opłacalne. By jednak jednoznacznie stwierdzić, co będzie najlepsze dla naszego projektu, niezbędne mogą okazać się badania rynku. Niektóre specyficzne segmenty rynku użytkowników smartfonów biorą pod uwagę fakt, że docelowy odbiorca naszego produktu w zdecydowanej większości wykorzystuje urządzenia Apple, szczególnie gdy aplikacja jest publikowana na konkretnym, europejskim rynku. To z kolei może wpłynąć na osąd, zgodnie z którym to właśnie wytworzenie narzędzia z wykorzystaniem języka Swift będzie najbardziej opłacalną inwestycją.

PRZEDSPRZEDAŻ: Nowy MacBook Pro z M2 Pro lub M2 Max - zamów teraz

***

Materiał partnera.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: