Nowość w iOS 16 – blokowanie dostępu do ukrytych zdjęć za pomocą Face ID lub Touch ID

Łukasz Bernaczyk   7 czerwca 2022

Pokazany wczoraj podczas WWDC ’22 system iOS 16 wprowadza sporo nowości. Tylko część z nich została przedstawiona podczas oficjalnej prezentacji. Jedną z bardzo ciekawych i przydatnych nowych funkcji, o których nie usłyszeliśmy wczoraj ze sceny, jest możliwość zabezpieczenia dostępu do ukrytych zdjęć za pomocą Face ID lub Touch ID.

berrolia

iOS 16 – ukryte zdjęcia zabezpieczone Face ID/Touch ID

Wiele wskazuje na to, że podczas prac nad iOS 16 Apple rzeczywiście słuchało próśb użytkowników na temat tego, jakie nowości najchętniej zobaczyliby w nowym systemie operacyjnym dla iPhone’ów.

Tak jest właśnie z funkcjonalnością zabezpieczania dostępu do ukrytych zdjęć. Dotychczas użytkownik mógł oznaczyć zdjęcie jako ukryte, które wtedy trafiało do specjalnego albumu „Ukryte”. Jego wyświetlanie na liście albumów w aplikacji Zdjęcia można było co prawda wyłączyć w Ustawieniach, jednak nic nie stało na przeszkodzie, by niepowołana osoba zmieniła to ustawienie i swobodnie weszła do albumu „Ukryte”, uzyskując tym samym dostęp do fotografii, które tam ukryliśmy.

W ciągu ostatnich kilku lat pojawiło się wiele aplikacji firm trzecich oferujących ukrycie zdjęć i dodatkowe zabezpieczenie ich hasłem.

Teraz iOS 16 wprowadza opcję zabezpieczania albumu „Ukryte” oraz „Ostatnio usunięte” za pomocą Face ID lub Touch ID jako natywną funkcjonalność systemu.

W zależności od tego, czy posiadamy iPhone’a z Face ID czy z Touch ID, w Ustawienia > Zdjęcia pojawia się teraz opcja, po której zaznaczeniu dostęp do tych dwóch albumów będzie wymagał rozpoznania przez system naszej twarzy lub odcisku palca.

W aplikacji Zdjęcia obok nazw tych albumów pojawi się wtedy ikonka kłódki.

Więcej o iOS 16:

Na wakacje z nową baterią – w iSpot wymienisz baterię w iPhonie 30% taniej

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: