Nowość w iOS 16 – blokowanie dostępu do ukrytych zdjęć za pomocą Face ID lub Touch ID

Łukasz Bernaczyk   22 września 2022

Wiele wskazuje na to, że podczas prac nad iOS 16 Apple rzeczywiście słuchało próśb użytkowników na temat tego, jakie nowości najchętniej zobaczyliby w kolejnej odsłonie systemu operacyjnego dla iPhone’ów. Bo możliwości zabezpieczenia dostępu do ukrytych zdjęć za pomocą Face ID lub Touch ID domagano się od dawna.

berrolia

iOS 16 – ukryte zdjęcia zabezpieczone Face ID/Touch ID

Dotychczas użytkownik mógł oznaczyć zdjęcie jako ukryte, które wtedy trafiało do specjalnego albumu „Ukryte”. Jego wyświetlanie na liście albumów w aplikacji Zdjęcia można było co prawda wyłączyć w Ustawieniach, jednak nic nie stało na przeszkodzie, by niepowołana osoba zmieniła to ustawienie i swobodnie weszła do albumu „Ukryte”, uzyskując tym samym dostęp do fotografii, które tam umieściliśmy.

W ciągu ostatnich kilku lat pojawiło się wiele aplikacji firm trzecich oferujących ukrycie zdjęć i dodatkowe zabezpieczenie ich hasłem.

Teraz iOS 16 wprowadziło opcję zabezpieczania albumu „Ukryte” oraz „Ostatnio usunięte” za pomocą Face ID lub Touch ID jako natywną funkcjonalność systemu.

W zależności od tego, czy posiadamy iPhone’a z Face ID czy z Touch ID, w Ustawienia > Zdjęcia pojawia się opcja, po której zaznaczeniu dostęp do tych dwóch albumów będzie wymagał rozpoznania przez system naszej twarzy lub odcisku palca.

W aplikacji Zdjęcia obok nazw tych albumów pojawi się wtedy ikonka kłódki.

Więcej nowości w iOS 16:

Kup Apple pod choinkę w Super Cenie w Lantre!

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: