iOS 16 – koniec CAPTCHA! To może być jedna z najbardziej przydatnych funkcji nowego systemu

Tomek Czech   21 czerwca 2022

„Wybierz wszystkie kwadraty z sygnalizacją świetlną” – obrazkowa CAPTCHA to zmora każdego użytkownika internetu. iOS 16 przynosi wybawienie – automatyczna weryfikacja tego, czy jesteśmy robotem, czy jednak człowiekiem, może stać się jedną z najbardziej przydatnych funkcji nowego systemu.

berrolia

iOS 16: Automatyczna weryfikacja, czyli koniec CAPTCHA

To kolejna z ciekawych funkcji, o których Apple nie wspomniało na scenie podczas sesji otwierającej WWDC 2022, tylko opowiedziało o niej deweloperom podczas jednej z późniejszych sesji specjalistycznych.

Funkcja działająca z wykorzystaniem „Private Access Token” to automatyczna weryfikacja użytkownika przez system, który dzięki informacjom o naszym urządzeniu oraz szczegółom dotyczącym naszego profilu Apple ID poinformuje stronę internetową wysyłającą zapytanie CAPTCHA, że nie jesteśmy robotem, co pozwoli na szybkie i całkowite pominięcie kroku z weryfikacją CAPTCHA.

Oczywiście wszystko ma się odbywać z pełnym poszanowaniem prywatności użytkownika, o co zadba nowa metoda weryfikacji HTTP nazwana “PrivateToken”. Strona internetowa nie otrzyma żadnych informacji na nasz temat – zostanie jedynie poinformowana przez system, czy przeszliśmy pozytywnie weryfikację, czy nie.

Cloudflare i Fastly już umożliwiły ten sposób weryfikacji na swoich serwerach. Inni dostawcy CDN powinni dołączyć wkrótce.

Funkcja jest domyślnie włączona w iOS 16. Można ją znaleźć w Ustawienia > nasz profil Apple ID > Hasło i ochrona.

Więcej nowości z iOS 16:

Na wakacje z nową baterią – w iSpot wymienisz baterię w iPhonie 30% taniej

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: