7 nowości w iOS 16.2

Łukasz Bernaczyk   22 listopada 2022

Wszystko wskazuje na to, że jeszcze przed świętami doczekamy się oficjalnej, publicznej premiery iOS 16.2, a wraz z nimi kilka ciekawych nowych funkcjonalności. Zobaczmy siedem najważniejszych nowości, które przyniesie nowa wersja systemu operacyjnego dla iPhone’a.

berrolia

***

Black Friday Weekend – zobacz najlepsze promocje na sprzęt Apple!

***

iOS 16.2 – siedem najważniejszych nowości

  • Aplikacja Freeform

Freeform to nowa, zaawansowana aplikacja do pracy zespołowej udostępniająca elastyczne obszary robocze. Pozwala użytkownikom obserwować wprowadzane zmiany, dzielić się materiałami i pracować zespołowo w jednym miejscu, bez trudności związanych z różnymi układami lub rozmiarami strony.

Freeform w pełni obsługuje Apple Pencil. Użytkownicy mogą przeglądać treści dodawane lub edytowane przez inne osoby, a jednocześnie współpracować nad nimi w czasie rzeczywistym.

  • Nowe widżety – Leki i Sen

Do zablokowanego ekranu iPhone’a można będzie dołożyć nowy widżet przypominający użytkownikowi o konieczności zażycia regularnie przyjmowanych lekarstw.

Widżet dostępny jest w dwóch rozmiarach, z których mniejszy zajmuje na zablokowanym ekranie pojedyncze miejsce, natomiast większy podwójne miejsce sekcji przeznaczonej na widżety.

W iOS 16.2 znajdziemy też nowy widżet “Sen”. Będzie on pokazywał harmonogram i fazy snu.

Black Friday na Amazon.pl już trwa! Lista najlepszych promocji

  • Nowe opcje ekranu always-on

iOS 16.2 wprowadza dodatkowe opcje dla niegasnącego wyświetlacza iPhone’ów 14 Pro oraz 14 Pro Max. Użytkownik będzie mógł zdecydować, czy w trybie always-on chce nadal wyświetlać tapetę i powiadomienia, czy mają być one wygaszone.

 

Wygaszenie tych elementów ma pozwolić użytkownikom na wydłużenie czasu pracy iPhone’a na baterii. Na ekranie będzie wyświetlana wtedy jedynie data, godzina i (ewentualnie) widgety.

  • Wydarzenia na żywo (Live Activities) – nowe funkcjonalności

W iOS 16.2 ma także pojawić się dodatkowa opcja funkcji “Wydarzenia na żywo” (Live Activities), która umożliwi śledzenie na żywo na zablokowanym ekranie (lub w Dynamic Island w iPhone 14 Pro i 14 Pro Max) niektórych rozgrywek sportowych bezpośrednio z aplikacji TV.

Ponadto system operacyjny dla iPhone’a w wersji 16.2 ma posiadać wbudowaną opcję częstszego uaktualniania wyświetlanych wyników sportowych czy np. planowanego czasu dojazdu taksówki lub dowozu jedzenia. Apple ostrzega jednak, że włączenie tej opcji może wpłynąć na szybkość rozładowywania się baterii.

  • Przeprojektowana aplikacja Dom

Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników smart home – Do iOS 16.2 trafi przeprojektowana i przepisana na nowo aplikacja Dom, która dzięki nowej architekturze kodu ma działać szybciej i stabilniej, szczególnie w inteligentnych domach z wieloma smart akcesoriami.

  • Nowy, uproszczony tryb dostępności

Być może najważniejsza nowości iOS 16.2 beta 2 są zupełnie przeprojektowane funkcje dostępności, których głównym zadaniem jest ułatwienie korzystania z iPhone’a osobom z problemami ze wzrokiem lub słuchem albo o ograniczonych możliwościach ruchu lub uczenia się.

W drugiej becie iOS 16.2 pojawia się nowy, bardzo uproszczony tryb dostępności, którego wygląd można w zasadzie skonfigurować sobie od zera według własnych potrzeb.

Aby ułatwić korzystanie z telefonu, możemy np.  zwiększyć ikony aplikacji, dodać dodatkowe przyciski nawigacyjne, czy włączyć dodatkowe gesty, jak np. blokowanie iPhone’a przez dłuższe przytrzymanie palca na ekranie.

  • Przypadkowe połączenia SOS

Wygląda na to, że Apple zbiera od użytkowników iOS 16.2 w wersji beta informacje na temat niezamierzonych, przypadkowych połączeń alarmowych.

Prawdopodobnie ta sama funkcjonalność znajdzie się w publicznej wersji iOS 16.2, a w przyszłości, po przeanalizowaniu odpowiedniej ilości danych, Apple zdecyduje się wprowadzić jakiegoś rodzaju zabezpieczenie, mające na celu wyeliminowanie przypadkowych połączeń SOS.

Mac od ręki i w super cenie!

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: