Apple tworzy cyfrowy świat 3D i serwis wideo 3D dla przyszłorocznych gogli VR/AR

Łukasz Bernaczyk   28 listopada 2022

W Cupertino dobiegają końca prace rozwojowe nad pierwszym systemem operacyjnym dla mających zadebiutować w przyszłym roku gogli MR. Okazuje się, że Apple zamierza stworzyć dla nich cyfrowy świat 3D oraz serwis wideo 3D, o czym świadczą chociażby oferty pracy opublikowane przez firmę z logo nadgryzionego jabłka.

berrolia

***

CYBER MONDAY 2022 – najlepsze promocje na Amazonie

***

“realityOS” będzie gotowy na premierę gogli MR od Apple w 2023 roku

Najnowsze informacje na temat gogli mieszanej rzeczywistości (MR – Mixed Reality) od Apple podaje Mark Gurman. Według redaktora Bloomberga, Apple powoli finalizuje prace nad pierwszą wersją systemu operacyjnego dla nowego urządzenia, który najprawdopodobniej będzie się nazywał “realityOS” lub po prostu “rOS”.

Przypomnę, że Apple już od wielu lat pracuje nad goglami mieszanej rzeczywistości, łączącymi w sobie wirtualną (VR) i rozszerzoną (AR) rzeczywistość. Urządzenie może zostać nazwane “Apple Reality”, “Reality Pro” lub  “Reality One” i ma być naszpikowane elektroniką z najwyższej półki, jak ekrany 8K, 15 kamer wysokiej klasy, zaprojektowany specjalnie dla gogli nowy procesor Apple i wiele innych. Gogle mogą kosztować nawet powyżej 3000 dolarów + miesięczny abonament.

Apple stworzy cyfrowy świat 3D i serwis wideo 3D

Pomimo finalizowania prac nad samym system operacyjnym “realityOS”, Apple cały czas rozwija i powiększa zespół ludzi, których zadaniem będzie tworzenie aplikacji i treści dla swoich gogli AR/VR.

Co ciekawe, wygląda na to, że Cupertino zamierz stworzyć cały cyfrowy świat 3D dla swojego nowego urządzenia. Jedno z ogłoszeń o pracę mówi o tym wprost – Apple poszukuje inżynierów do budowania “narzędzi i frameworków umożliwiających połączone doświadczenia w świecie rzeczywistości mieszanej 3D.”

Oprócz cyfrowego świata 3D, Apple zamierza stworzyć serwis z wideo 3D, dla którego już w 2019 zakupiło firmę NextVR, zajmującą się relacjami z wydarzeń sportowych (i nie tylko) w 3D.

Ponadto widać, że wraz ze zbliżającą się premierą gogli MR oraz systemu operacyjnego “realityOS” Apple coraz mocniej powiększa zespół nazwany Technology Development Group, pracujący nad nowym urządzeniem AR/VR oraz przeznaczonym dla niego oprogramowaniem.

Niedawno do tego zespołu dołączył Dave Scott, pracujący wcześniej w Apple nad projektem “Titan”, czyli autonomicznym samochodem. W 2021 roku Scott odszedł z Apple, by zostać prezesem firmy z branży medycznej. Teraz wrócił do firmy z Cupertino i nie jest wykluczone, że swoje ostatnie doświadczenia w przemyśle medycznym będzie miał wdrożyć do systemu “realityOS”.

Do prac nad nadchodzącym sprzętem i oprogramowaniem AR/VR dołączył także pracujący w Apple już od ponad 20 Yaniv Gur, który z kolei ma najprawdopodobniej zająć się przygotowaniem aplikacji biurowych i tych z kategorii “produktywność” dla gogli Apple.

Wcześniej Gur pracował między innymi nad znanymi z systemów Apple aplikacjami, jak Pages, Numbers, Keynote, Książki, czy Notes.

Premiera gogli MR od Apple spodziewana jest w 2023 roku, lecz dokładna data nie jest jeszcze znana. Kilka miesięcy temu mówiło się, że Apple może zaprezentować swój nowy produkt już w styczniu, ale od dłuższego czasu nie pojawiają się na ten temat żadne doniesienia.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: