Apple wprowadzi na rynek nowego Maca Pro, iMaca Pro, Maca mini i MacBooki Pro – znamy szczegóły

Łukasz Bernaczyk   19 grudnia 2022

W swoim najnowszym newsletterze Marc Gurman z Bloomberga ujawnia sporo informacji na temat nowych komputerów Apple, których premiera odbędzie się w 2023 roku. Mowa tu o nowym Macu Pro, Macu mini iMacu Pro i nadchodzących MacBookach Pro

berrolia

Mac Pro z M2 Ultra (2023)

W swoim newsletterze Gurman najwięcej miejsca poświęcił wyczekiwanemu od 2019 r. nowemu Macowi Pro, który miał zadebiutować przed końcem tego roku, kończyć trwającą 2 lata migrację Apple z procesorów Intela na autorskie układy.

Opóźniony z wielu powodów nowy Mac Pro trafi jednak do sprzedaży nieco później, bo gdzieś w trakcie 2023 roku. Komputer ma być wyposażony w układ M2 Ultra posiadający do 24 rdzeni CPU, do 76 rdzeni GPU i co najmniej 192 GM RAM.

Początkowo Apple miało jeszcze w planach wersję Maca Pro z układem M2 “Extreme”, który miał być połączeniem dwóch chipów M2 Ultra (do 48 rdzeni CPU, do 152 rdzeni GPU), ale, jak pisze Gurman, firma z Cupertino zrezygnowała z tego modelu między innymi ze względu na bardzo wysokie koszty produkcji, które finalnie musiałyby się przełożyć na kosmiczną, nawet jak na Apple, cenę finalną (co najmniej 1o tys. dol, za podstawową wersję), a Mac Pro z takim procesorem byłby produktem niezwykle niszowym.

Poza układem M2 Ultra, nowy Mac Pro, podobnie jak wcześniejsze modele, ma się charakteryzować łatwą możliwością rozbudowy o dodatkową przestrzeń dyskową SSD i pamięć RAM.

MacBook Pro 14″ i 16″ z M2 Pro i M2 Max (początek 2023)

Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, Gurman twierdzi, że nowe MacBooki Pro z ekranami o przekątnych 14 i 16 cali zadebiutują na początku 2023 roku (w pierwszym, najpóźniej drugim kwartale). Nowe laptopy Apple z linii “pro” mają być wyposażone w układy M2 Pro oraz M2 Ultra.

Poza nowymi procesorami i szybszą pamięcią RAM Gurman nie spodziewa się żadnych innych zmian w tych komputerach.

Mac mini z M2 i M2 Pro (2023)

Redaktor Bloomberga w swoim newsletterze wspomina również, że Apple pracuje nad nową wersją Maca mini, która miałaby otrzymać układy M2 oraz M2 Pro. Niestety data premiery oraz pozostałe szczegóły tego urządzenia na ten moment nie są jeszcze znane.

iMac Pro (2023)

O nowym iMacu Pro z układem Apple Silicon Gurman pisze tylko tyle, że Apple nadal ma w planach wprowadzenie takiego komputera na rynek, co jest dobrą wiadomością, bo wcześniej pojawiały się doniesienia, że firma z Cupertino może już nigdy nie stworzyć nowej wersji tego modelu (oferując zamiast niego Maca Studio w parze z monitorem Studio Display).

Specyfikacja, jak i potencjalna data premiery nowego iMaca Pro pozostają na razie nieznane. Jest szansa, że zadebiutuje on w przyszłym roku. Kilka miesięcy temu pojawiły się przecieki, że będzie to jeden z pierwszych komputerów Apple z układem M3.

MacBook Pro z wyjątkowo niskiej cenie!

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: