Wiemy, kiedy ekran 120 Hz “always-on” trafi do tańszych modeli iPhone’a

Tomek Czech   3 kwietnia 2023

Niedawno pisaliśmy, że również w tym roku dwie podstawowe wersje nowego iPhone’a, czyli iPhone 15 i 15 Plus, nie zostaną wyposażone w ekran z odświeżaniem 120 Hz i funkcją always-on. Z najnowszego raportu dowiadujemy się, kiedy taki ekran trafi do tańszych modeli flagowców z Cupertino.

berrolia

Niegasnący wyświetlacz 120 Hz

Ważnymi nowościami dwóch ostatnich generacji iPhone’ów w wersji “pro” był ekran z odświeżaniem 120 Hz oraz funkcja niegasnącego wyświetlacza always-on. Było to możliwe dzięki zastosowaniu paneli wykonanych w technologii LPTO (low-temperature polycrystalline oxide), stworzonej z myślą o mniejszym poborze energii.

Panele LPTO z adaptacyjną częstotliwością odświeżania 10-120 Hz zostały po raz pierwszy użyte w iPhonie 13 Pro i 13 Pro Max w 2021 r. Rok poźniej Apple zastosowało ulepszoną wersję tych paneli z odświeżaniem od 1 Hz w modelach 14 Pro i 14 Pro Max, co pozwoliło na wprowadzenie w tych telefonach funkcji niegasnącego wyświetlacza (AOD: always-on display).

Kilka tygodni temu informatorzy MacRumors donosili, że tegoroczne iPhone 15 i 15 Plus nie będą wyposażone w ekrany LPTO, tylko panele starszej generacji LPTS, w związku z czym nadal będą wspierały odświeżanie z maksymalną częstotliwością 60 Hz i nie pozwolą na zastosowanie funkcji AOD.

Z dzisiejszego raportu znanego w “świecie Apple” i wiarygodnego eksperta globalnego rynku wyświetlaczy – Rossa Younga, wynika, że niestety ekrany LPTO nie zostaną zastosowane również w przyszłym roku w dwóch tańszych wersjach iPhone’a 16.

Zródła Younga w łańcuchu dostaw Apple twierdzą, że firma z Cupertino planuje użycie tych paneli we wszystkich modelach nowego iPhone’a, w tym w podstawowych wersjach, dopiero w 2025 roku, wraz z premierą iPhone’a 17.

Dobra wiadomość jest natomiast taka, że we wszystkich czterech modelach tegorocznego iPhone’a 15 ma zostać użyty ulepszony ekran OLED wyprodukowany w technologii 28 nm (zamiast 40 nm, jak obecnie), co pozwoli na mniejszy pobór energii, a w związku z tym na dłuższe działanie telefonu na baterii.

Dwie podstawowe wersje iPhone’a 15, czyli iPhone 15 i 15 Plus, mają też posiadać Dynamic Island, znaną z najnowszych modeli “pro”.

Premiera całej linii iPhone’ów 15 jest spodziewana we wrześniu tego roku.

Wszystko, co do tej pory wiadomo o tegorocznych smartfonach z Cupertino znajdziesz tutaj.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: