Dotykowe przyciski w iPhonie 15 Pro i 15 Pro Max będą miały regulowaną czułość, będą działały przez rękawiczki i etui – raport

Łukasz Bernaczyk   4 kwietnia 2023

Od jakiegoś już czasu wiemy, że w iPhone’ach 15 z linii “pro” fizyczne przyciski boczne zostaną zastąpione przez ich dotykowe odpowiedniki. W związku z tym pojawiło się sporo pytań, między innymi o to, czy przyciski te będą działały, jeżeli użytkownik będzie miał założone rękawiczki lub telefon będzie w etui.

berrolia

Dotykowe przyciski iPhone’ów 15 Pro zadziałają przez etui i rękawiczki

Kilka tygodni temu do sieci wyciekły schematy CAD iPhone’a 15 Pro i 15 Pro Max – z rysunków projektowych można wyczytać między innymi to, że miejsce fizycznych przycisków zmiany głośności i wyciszenia zajmą przyciski dotykowe (półprzewodnikowe).

Zwykle przycisk półprzewodnikowy do prawidłowego działania wymaga bezpośredniego kontaktu ze skórą użytkownika, która zmienia przewodnictwo prądowe przycisku dotykowego i w ten właśnie sposób urządzenie “wie”, że przycisk został naciśnięty i to dokładnie w którym miejscu.

Często powierzchnie dotykowe nie funkcjonują prawidłowo, jeżeli przykryte są folią lub użytkownik ma założone rękawiczki, gdyż najzwyczajniej materiały te działają jak izolator i nie dochodzi do istotnej zmiany prądu na powierzchni przycisku półprzewodnikowego.

Kwestię tę w przypadku iPhone’a 15 Pro i 15 Pro Max wyjaśnił na forum MacRumors jeden z wiarygodnych leakerów, zapewniając, że dotykowe przyciski nowych flagowców będą działały nawet przez etui lub przez rękawiczki, bo ich czułość będzie regulowana.

Oznacza to, że po zmianie czułości przycisków, nawet najmniejsza zmiana prądu powierzchniowego przechodzącego przez przycisk zostanie zarejestrowana przez iPhone’a jako jego naciśnięcie.

Z poprzedniego przecieku wiemy, że iPhone’y 15 Pro i 15 Pro Max będą posiadać przycisk “Action” na wzór tego, który znajdziemy w Apple Watch Ultra (więcej szczegółów).

Premiera całej linii iPhone’ów 15 jest spodziewana we wrześniu tego roku.

Wszystko, co do tej pory wiadomo o tegorocznych smartfonach z Cupertino znajdziesz tutaj.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: