Przeciek: wielofunkcyjny przycisk “Capture” w iPhonie 16 będzie czuły na dotyk i siłę nacisku

Szymon Siębor   31 stycznia 2024

Nadchodzący iPhone 16 ma zyskać nowy przycisk “Capture”. Choć pierwsze doniesienia o tej nowości pojawiły się już we wrześniu ubiegłego roku, a w grudniu Mark Gurman z Bloomberga sugerował, że przycisk ten będzie służył do nagrywania wideo, dopiero teraz poznaliśmy więcej szczegółów na jego temat.

“Capture Button” w iPhonie 16

Według najnowszego raportu The Information, “Capture Button” wyniesie doświadczenia związane z użytkowaniem iPhone’ów na zupełnie nowy poziom.

Mechaniczny przycisk “Capture” będzie reagować na dotyk i siłę nacisku. Użytkownik iPhone’a 16 zyskają dzięki temu możliwość zbliżania i oddalania kadru (“zoomowania”) poprzez przesuwanie przełącznika w lewo lub w prawo. Pozwoli on również na określenie punktu fokusu i ekspozycji przez lekkie naciśnięcie oraz na aktywowanie nagrywania przez mocniejsze wciśnięcie.

“Capture Button” ma zostać umieszczony pod włącznikiem blokady, po prawej stronie urządzenia. O ile w modelach przeznaczonych m.in. na rynek europejski nie powinno to stanowić wyzwania, o tyle modele z rynku amerykańskiego mają w tym samym miejscu antenę łączności. W związku z nadchodzącymi zmianami nadajnik miałby zostać przeniesiony na lewą stronę urządzenia.

iPhone 16 i 16 Pro – bardziej ewolucja, niż rewolucja

Choć przycisk “Capture” ma trafić do wszystkich czterech modeli iPhone’a 16, z dotychczasowych przecieków wynika, że podstawowe wersje smartfona kalifornijskiego producenta (iPhone 16 i iPhone 16 Plus) mają być bardzo podobne do obecnych iPhone’ów 15, zaś sztandarowe modele 16 Pro i 16 Pro Max będą prawdopodobnie nieco większe. 

Portal The Information podaje, że nowy przycisk miałby być głównym punktem marketingowym Apple przy promowaniu iPhone’ów 16. “Capture Button” byłby kolejnym udogodnieniem w użytkowaniu iPhone’a zaraz po programowalnym przełączniku “Action”, który zadebiutował wraz z iPhone’ami 15 Pro i 15 Pro Max.

Zobacz też: Tak będą wyglądały iPhone 16 Pro i 16 Pro Max

Premiera czterech modeli iPhone’a 16 spodziewana jest we wrześniu.

Wszystko, co do tej pory wiemy o iPhone’ach z serii “16” znajdziecie tutaj.

Maki w chipami z serii "M" w rewelacyjnych cenach!

Szymon Siębor

Twórca treści w internecie. Student dziennikarstwa. Pasjonat sztuk cyfrowych i wizualnych. Apple-user od 15 lat.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: