Bloomberg: iOS 18 może być największą aktualizacją w historii iPhone’a

Tomek Czech   2 lutego 2024

Mark Gurman z Bloomberga podaje, że iOS 18, którego premiera spodziewana jest podczas tegorocznej konferencji WWDC 2024, może być największą aktualizacja w historii firmy z Cupertino:

iOS 18 – największy update w historii?

W swoim najnowszym newsletterze Power On dziennikarz Bloomberga pisze dzisiaj, że z jego informacji wynika, że przez pracowników Apple iOS 18 jest postrzegany jako jedna z najwiekszych, jeśli nie największa w historii firmy.

Gurman podał tę informacje również na X i dodał, że w niedługo zdradzi więcej szczegółów.

iOS 18 – co nowego?

Jakie nowości znajdą się w iOS 18?

Z wielu źródeł słyszeliśmy już, że Apple zamierza dodać do nowego systemu wiele funkcji wykorzystujących generatywną sztuczną inteligencję, w tym przede wszystkim całkowicie przeprojektowaną Siri.

Według informatorów z Cupertino, Apple poczyniło w ostatnich miesiącach postępy w integracji generatywnej sztucznej inteligencji z Siri przy użyciu modelu opartego na Ajaxie. Nowa Siri ma potrafić prowadzić naturalną konwersację i charakteryzować się znacznie większymi możliwościami personalizacji użytkownika.

Asystentka głosowa ma też posiadać “usługę tworzenia zadań dla urządzeń Apple”, co może odnosić się do funkcji tworzenia skrótów opartych na Siri, o których od pewnego czasu mówi się w kontekście iOS 18.

Już we wrześniu ubiegłego roku słyszeliśmy, że iOS 18 ma otrzymać funkcję wieloetapowej, zaawansowanej automatyzacji, sterowanej głosowo przez Siri. Podobna funkcja jest już co prawda dostępna na iPhonie, ale wszystkie zadania muszą być ręcznie konfigurowane za pomocą aplikacji Skróty. W iOS zrealizowanie całej automatyzacji ma być możliwe przy użyciu jednej komendy głosowej.

Jak wynika z przecieków, Apple stworzyło zespoły AI, które pracują nad oprogramowaniem do generowania filmów i obrazów, a także nad multimodalną sztuczną inteligencją, która działa z obrazami, wideo i tekstem. Chatbot, którego używa Apple, jest rzekomo bardziej wydajny niż oryginalny Chat GPT 3.5 i został przeszkolony na 200 miliardach parametrów.

Mark Gurman pisał w swoim raporcie, że nowymi funkcjami AI w iOS 18 mają być między innymi inteligentniejsze sugestie odpowiedzi w Wiadomościach oraz playlisty Apple Music generowane przez sztuczną inteligencję. Apple ma obecnie badać, w jaki sposób generatywna sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w aplikacjach zwiększających produktywność, takich jak Pages i Keynote.

Apple szuka również sposobów na poprawę doświadczenia programistów dzięki funkcjom AI w Xcode. Prawdopodobnie obejmie to zaawansowane uzupełnianie kodu podobne do tego, co oferuje Github Copilot.

Nowe funkcje iOS 18 tylko dla iPhone’a 16?

Według informatorów MacRumors, niektóre nowe, przełomowe funkcje generatywnej sztucznej inteligencji w iOS 18 mogą być dostępne wyłącznie w modelach iPhone’a 16.

Opierając się na informacjach podanymi przez leakera @Tech_Reve, MacRumors podawał w zeszłym roku, że iOS 18 wprowadzi nowy duży model językowy (LLM) opracowany przez Apple do milionów istniejących urządzeń firmy za pomocą sztucznej inteligencji opartej na chmurze, podczas gdy nowe funkcje sztucznej inteligencji przetwarzane na urządzeniu prawdopodobnie będą dostępne wyłącznie na iPhone’ach 16.

Olbrzymia promocja na iPhone’a 15, 15 Pro i 15 Pro Max – taniej nawet o 1000 zł!

Apple projektuje nowe chipy z serii A dla iPhone’a 16, oparte na najnowszej 3-nanometrowej technologii N3E, opracowanej przez TSMC. Mają one oczywiście oferować lepszą wydajność, ale nowe układy mogą wykorzystywać również inne rozwiązania, które umożliwią realizację zamiarów Apple w zakresie sztucznej inteligencji.

Jak zauważają redaktorzy MacRumors, TSMC jest jedynym producentem potężnych procesorów AI H100 i A100 firmy Nvidia, które zasilają narzędzia AI, takie jak ChatGPT, i które zawierają również większość centrów danych AI.

iOS 18 i wsparcie RCS

W listopadzie ubiegłego roku Apple potwierdziło, że doda do iOS 18 wsparcie dla RCS (Rich Communication Services). Umożliwi to wymienienie się wiadomościami z użytkownikami Androida z wykorzystaniem podobnych funkcji, jakie daje iMessage.

Więcej o tym przeczytacie tutaj.

Premiera iOS 18 jest spodziewana w czerwcu na WWDC 2024, a iPhone’a 16 we wrześniu tego roku.

Maki w chipami z serii "M" w rewelacyjnych cenach!

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: