Apple Watch: pierwszy szczegółowy test baterii

by Tomek Czech on 27 kwietnia 2015

apple-watch-test-baterii

Według Apple, bateria w Apple Watch powinna wystarczyć na 18 godz. tzw. „typowego użytkowania”. W naszych testach, przy dość intensywnym używaniu zegarka, energii starczyło na wiele dłużej. Apple Watch z pewnością będziemy musieli ładować codziennie (tak, jak większość z nas codziennie ładuje iPhone’a), ale zdecydowanie nie musimy się obawiać, że przy typowym użytkowaniu bateria wyładuje się w ciągu dnia.

Oto szczegółowy przebieg i wyniki pierwszego testu:

 • zegarek ładowałem około 3,5 – 4 godz. Było to pierwsze jego ładowanie, przed podłączeniem bateria była naładowana w około 30 procentach;
 • odłączyłem go od ładowarki o godz. 5:30 w sobotę, bateria była oczywiście naładowana w 100%;
 • po 6 godz. w gotowości i blisko godzinie używania zostało 79% energii;
 • po 10 godz. w gotowości i 2 godz. używania zostało 65% energii;
 • ostatni raz przed pójściem spać stan baterii sprawdziłem o godz. 3:11, wynik: 22% energii po 21 godz. 37 min w gotowości i 3 godz. 27 min używania;
 • w niedzielę rano sprawy wyglądały tak: 27 godz w gotowości, 3 godz. 43 min używania i 13% energii;
 • o 10:58 w niedzielę, czyli po 29 godz. i 28 min w gotowości, wyświetlił się komunikat o tym, że zostało 10% energii. W tym momencie system sugeruje włączenie trybu oszczędzania energii (power reserve), w którym zegarek podaje jedynie czas. Nie musimy jednak tego robić, więc specjalnego trybu nie uruchomiłem, chcąc zmierzyć całkowity czas pracy na baterii w pełni funkcjonalnym zegarku;
 • około 12:00 pozostało 5%. energii;
 • zegarek ostatecznie wyłączył się w niedzielę o godz. 13:26.

Wynik

31 godz. 56 min w gotowości i 4 godz. 5 min używania na jednym, pełnym ładowaniu.

W tym czasie na zegarku zainstalowałem kilkanaście aplikacji, grałem w jedną grę, mierzyłem tętno (dodatkowo – ręcznie, bo zegarek sam robi to co 10 min), parowałem słuchawki Bluetooth, słuchałem muzyki bezpośrednio z zegarka i sterowałem zegarkiem muzykę odtwarzaną na iPhonie, czytałem zajawki artykułów w aplikacjach Flipboard i NYT, odbierałem i wykonywałem połączenia głosowe, skorzystałem z Ubera (przesyła powiadomienia i pokazuje na zegarku przebieg trasy na mapie), zmieniałem ustawienia, odczytywałem powiadomienia, itd.

Było to z pewnością bardziej intensywne używanie zegarka, niż będzie to wyglądało później, po fazie testów i eksperymentów. Z drugiej strony, przez pierwszy dzień testów Apple Watch większość czasu spędziłem używając… iPhone’a – to z niego kontrolujemy zegarek, tam instalujemy aplikacje, dokonujemy ustawień. Kiedy znajdziemy już optymalne ustawienia, a na naszym zegarku wyląduje kilkadziesiąt nowych, przydatnych aplikacji, intensywność użytkowania Apple Watch może wzrosnąć.

Wyniki testów baterii przeprowadzonych oficjalnie przez Apple znajdziecie tutaj.

Pamiętajcie, że według Apple, zegarek w wersji 42 mm działa na jednym ładowaniu odrobinę dłużej od modelu 38 mm.

TechCrunch zdobył informacje, że bateria w Apple Watch będzie wymienialna (nie wiadomo jeszcze na jakich zasadach), a długość jej życia to około 3 lata.

Czas ładowania

Po całkowitym rozładowaniu, ponowne, pełne ładownie zajęło 1 godz. 58 minut (30% po 27 min, 50% po 45 min, 64% po godzinie, 80% po 1 godz. 22 min).

Bateria w iPhonie

Bateria w sparowanym z zegarkiem iPhonie 6 wyczerpywała się zauważalnie szybciej, niż zazwyczaj. Ale to jedynie wrażenie, jaki odniosłem – nie posiadam twardych danych o zużyciu baterii iPhone’a przed sparowaniem z Apple Watch. Natomiast dane z dnia testowania z zegarkiem wyglądają tak: z 100% do 1% po 8 godz. 33 min. w gotowości i 5 godz. 30 min. używania.

Nie miałem wątpliwości, że Apple Watch będzie trzeba ładować codziennie. Nie jest to dla mnie żaden problem, iPhone’a też podłączam do ładowarki każdego dnia. Dlatego według mnie długość życia baterii w applowskim zegarku jest więcej niż zadowalająca.

Dajcie znać, co Wy o tym myślicie.

Aktualizacja: Drugi test baterii, czyli 2 dni na jednym ładowaniu

Sprawdźcie też: moje wrażenia z pierwszego i drugiego dnia z Apple Watch.  

iDream

Pełną recenzję Apple Watch opublikujemy w tym tygodniu. W międzyczasie zaglądajcie na naszego TwitteraFacebooka i Instagrama, gdzie na pewno będzie się pojawiało wiele zdjęć i filmów.

Więcej o Apple Watch:

Podłącz się do Think Apple na TwitterzeFacebooku lub Google+ żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Tomek Czech

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.
Twitter: @finicestfini
Tomek Czech

Link to our Facebook Page
Link to our Rss Page
Link to our Twitter Page
Link to our Youtube Page
 • Kamil Woźniak

  U mnie dopiero dzisiaj będzie pełny test baterii bo oba urządzenia mam na 100%. Natomiast wczoraj odłączyłem aWatcha od ładowarki około 12 w południe i następnego dnia o 5 rano miałem jeszcze 30% więc myślę że jest serio bardzo dobrze. Dzisiaj odłączyłem a Watcha od ładowarki około 9 i korzystam z niego intensywnie w pracy i dal mam 87% a na iP6 jeszcze 89%

 • daszek

  Myślałem, że ze 4 godziny pociągnie, a tu taka niespodziewajka – jestem pod wrażeniem 😀

  • marektwejn

   No jest nieźle. Dzisiaj po 12 godzinach jest jeszcze 65%. Używany był dzisiaj co prawda mało, ale i tak wynik jest świetny.

   • daszek

    Wygląda na to, że czas AW jest zbliżony do ajfona.
    W sumie ma to sens 😉

 • matte

  to sportowy model. czy bedziesz robil testy w tym zakresie ? min testy dot aktywnosci, profili sportowych, gps i zuzycia baterii wlasnie pod tym katem w szczegolnosci w zegarku i takze w iphone np po 1 – 2 – 3 godzinach aktywnosci. to chyba najwazniejsze pod katem tego modelu sportowego tak sadze. kolejny problem to sprawa np. mierzenia aktywnosci podczas gdy nie mozesz miec przy sobie tel. np plywanie itp. jak to moze wygladac ? czasem przy uprawianiu sportu nie ma jak a raczej nie da sie miec go przy sobie..

  • marektwejn

   Na pewno będę robił dużo takich testów. Mnie też bardzo zastanawia jak zegarek radzi sobie bez iPhone’a. Baterią bym się nie przejmował, powinien wytrzymać nawet maraton (niestety ostatni maraton biegłem akurat 5 dni przed zakupem zegarka, następny dopiero jesienią). Chyba, że ktoś robi Irona, ultra, itp., wtedy AW może już nie dać rady.

 • remik29

  Bardzo napawają mnie optymizmem Wasze komentarze. Nie wiedziałem, że będzie aż tak dobrze 😉 Chyba jednak mocno wezmę zegarek pod uwagę.

 • kaska-smagowik

  dobry sposób na oszczędzanie baterii w Apple Watch .download.net.pl/jak-oszczedzac-baterie-w-apple-watch/n/9293/ warto przetestować zwłaszcza jeżeli macie jedynkę.

Previous post:

Next post: