Apple Watch: pierwszy szczegółowy test baterii

Tomek Czech   27 kwietnia 2015

apple-watch-test-baterii

Według Apple, bateria w Apple Watch powinna wystarczyć na 18 godz. tzw. “typowego użytkowania”. W naszych testach, przy dość intensywnym używaniu zegarka, energii starczyło na wiele dłużej. Apple Watch z pewnością będziemy musieli ładować codziennie (tak, jak większość z nas codziennie ładuje iPhone’a), ale zdecydowanie nie musimy się obawiać, że przy typowym użytkowaniu bateria wyładuje się w ciągu dnia.

Oto szczegółowy przebieg i wyniki pierwszego testu:

  • zegarek ładowałem około 3,5 – 4 godz. Było to pierwsze jego ładowanie, przed podłączeniem bateria była naładowana w około 30 procentach;
  • odłączyłem go od ładowarki o godz. 5:30 w sobotę, bateria była oczywiście naładowana w 100%;
  • po 6 godz. w gotowości i blisko godzinie używania zostało 79% energii;
  • po 10 godz. w gotowości i 2 godz. używania zostało 65% energii;
  • ostatni raz przed pójściem spać stan baterii sprawdziłem o godz. 3:11, wynik: 22% energii po 21 godz. 37 min w gotowości i 3 godz. 27 min używania;
  • w niedzielę rano sprawy wyglądały tak: 27 godz w gotowości, 3 godz. 43 min używania i 13% energii;
  • o 10:58 w niedzielę, czyli po 29 godz. i 28 min w gotowości, wyświetlił się komunikat o tym, że zostało 10% energii. W tym momencie system sugeruje włączenie trybu oszczędzania energii (power reserve), w którym zegarek podaje jedynie czas. Nie musimy jednak tego robić, więc specjalnego trybu nie uruchomiłem, chcąc zmierzyć całkowity czas pracy na baterii w pełni funkcjonalnym zegarku;
  • około 12:00 pozostało 5%. energii;
  • zegarek ostatecznie wyłączył się w niedzielę o godz. 13:26.

Wynik

31 godz. 56 min w gotowości i 4 godz. 5 min używania na jednym, pełnym ładowaniu.

W tym czasie na zegarku zainstalowałem kilkanaście aplikacji, grałem w jedną grę, mierzyłem tętno (dodatkowo – ręcznie, bo zegarek sam robi to co 10 min), parowałem słuchawki Bluetooth, słuchałem muzyki bezpośrednio z zegarka i sterowałem zegarkiem muzykę odtwarzaną na iPhonie, czytałem zajawki artykułów w aplikacjach Flipboard i NYT, odbierałem i wykonywałem połączenia głosowe, skorzystałem z Ubera (przesyła powiadomienia i pokazuje na zegarku przebieg trasy na mapie), zmieniałem ustawienia, odczytywałem powiadomienia, itd.

Było to z pewnością bardziej intensywne używanie zegarka, niż będzie to wyglądało później, po fazie testów i eksperymentów. Z drugiej strony, przez pierwszy dzień testów Apple Watch większość czasu spędziłem używając… iPhone’a – to z niego kontrolujemy zegarek, tam instalujemy aplikacje, dokonujemy ustawień. Kiedy znajdziemy już optymalne ustawienia, a na naszym zegarku wyląduje kilkadziesiąt nowych, przydatnych aplikacji, intensywność użytkowania Apple Watch może wzrosnąć.

Wyniki testów baterii przeprowadzonych oficjalnie przez Apple znajdziecie tutaj.

Pamiętajcie, że według Apple, zegarek w wersji 42 mm działa na jednym ładowaniu odrobinę dłużej od modelu 38 mm.

TechCrunch zdobył informacje, że bateria w Apple Watch będzie wymienialna (nie wiadomo jeszcze na jakich zasadach), a długość jej życia to około 3 lata.

Czas ładowania

Po całkowitym rozładowaniu, ponowne, pełne ładownie zajęło 1 godz. 58 minut (30% po 27 min, 50% po 45 min, 64% po godzinie, 80% po 1 godz. 22 min).

Bateria w iPhonie

Bateria w sparowanym z zegarkiem iPhonie 6 wyczerpywała się zauważalnie szybciej, niż zazwyczaj. Ale to jedynie wrażenie, jaki odniosłem – nie posiadam twardych danych o zużyciu baterii iPhone’a przed sparowaniem z Apple Watch. Natomiast dane z dnia testowania z zegarkiem wyglądają tak: z 100% do 1% po 8 godz. 33 min. w gotowości i 5 godz. 30 min. używania.

Nie miałem wątpliwości, że Apple Watch będzie trzeba ładować codziennie. Nie jest to dla mnie żaden problem, iPhone’a też podłączam do ładowarki każdego dnia. Dlatego według mnie długość życia baterii w applowskim zegarku jest więcej niż zadowalająca.

Dajcie znać, co Wy o tym myślicie.

Aktualizacja: Drugi test baterii, czyli 2 dni na jednym ładowaniu

Sprawdźcie też: moje wrażenia z pierwszego i drugiego dnia z Apple Watch.  

iDream

Pełną recenzję Apple Watch opublikujemy w tym tygodniu. W międzyczasie zaglądajcie na naszego TwitteraFacebooka i Instagrama, gdzie na pewno będzie się pojawiało wiele zdjęć i filmów.

Więcej o Apple Watch:

Podłącz się do Think Apple na TwitterzeFacebooku lub Google+ żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Z miłości do Apple

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: