Aplikacja tygodnia: DataMan

by Dawid Olczak on 5 października 2017

Jak w każdym tygodniu, tak i w tym chcę polecić dla Was ciekawą aplikacje, którą udało mi się znaleźć przeszukując czeluście App Store. Zagłębianie się w odmętach sklepu z aplikacjami w poszukiwaniu naprawdę wartościowych aplikacji nie jest tak proste, jak się wydaje, dlatego sami nie ryzykujcie i zostawcie to mnie…

DataMan

Ale na poważnie. DataMan jest aplikacją służąca do monitorowania ruchu 3G, LTE oraz WiFi, który generują nasze iPhone’y. Wprawdzie do sprawdzania statystyk ruchu mobilnego możemy wykorzystać aplikacje naszych operatorów, ale DataMan ma kilka dodatkowych zalet.

Zaraz po instalacji zostaniemy poproszeni o wprowadzenie kilku podstawowych danych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania programu – m.in. ilość posiadanych w pakiecie danych (GB) oraz o czas jego odnowienia (dziennie, tygodniowo lub miesięcznie). Następnym krokiem będzie wprowadzenie wykorzystanej dotychczas ilości pakietu internetowego.

Ekran główny

Ekran główny, choć bardzo minimalistyczny, dobrze spełnia swoje zadanie. Nie dezorientuje nas nadmiarem informacji, lecz podaje tylko te dane, które z pewnością się nam przydadzą. Chcąc skorzystać z bardziej rozbudowanych informacji, np. by sprawdzić w jakim dniu i godzinie wykorzystaliśmy najwięcej danych, wystarczy przeciągnąć kciukiem od dołu ekranu w górę. Pokaże nam się widok z podziałem na dni i rodzaj danych – WiFi po prawej stronie, 3G/LTE z lewej strony. Po wybraniu konkretnej daty, przejdziemy do widoku, który został podzielony na godziny.

Powiadomienia

By dostać się do głównego menu i móc skonfigurować wszystkie interesujące nas aspekty aplikacji, przeciągamy ekran od prawej strony do lewej. W tym miejscu możemy dostosować m.in. rodzaj czcionki, powiadomienia, dodać zużycie danych, eksportować dane itp.

Co ciekawe, domyślnie ustawione powiadomienia o zużyciu pakietu internetowego (50%/70%/90%/100%), możemy dowolnie konfigurować.

Warto również wspomnieć, że aplikacja DataMan posiada także swój odpowiednik na Apple Watcha, dając nam jeszcze szybszy dostęp do interesujących nas informacji.

Widżety

Zazwyczaj nie wspominam w moich wpisach o możliwości skorzystania z widżetów, ponieważ rzadko wnoszą one dodatkową funkcjonalność. W przypadku aplikacji DataMan jest inaczej – oprócz podstawowego widżetu informującego o zużyciu danych, dodano jeszcze drugi „stopwatch”. Jego zadaniem jest informowanie nas jak dużo danych zużyliśmy zaraz po jego aktywacji (np. aktywując go przed uruchomieniem YouTube będziemy znali dokładną ilość danych jaką pobrała ta aplikacja).

Podsumowanie

Program DataMan odkryłem całkiem niedawno, ale od razu przypadł mi do gustu. Jgoej funkcjonalność znacznie przewyższa standardowe programy, np. te oferowane przez operatorów.

Aplikacja kosztuje 4,99 zł i jak zwykle możecie pobrać ją z AppStore.

Niestety, by w pełni wykorzystać jej możliwości konieczne będzie dokonanie kilku zakupów wewnątrz aplikacji. Na szczęście nie kosztują one zbyt wiele i są podzielone na kilka sekcji, także jeśli jakaś funkcjonalność nie będzie nam potrzebna, nie będziemy musieli za nią płacić.

Poprzednio polecałem:

Posłuchaj najnowszego odcinka ThinkApple Podcast: Tydzień z iPhonem 8 Plus

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Dawid Olczak

Dawid Olczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem od 2010 roku. Miłośnik dobrej muzyki i książek fantasy, wieczny optymista od dziewięciu lat nieprzerwanie podróżujący po kraju.
Dawid Olczak

Latest posts by Dawid Olczak (see all)

Link to our Facebook Page
Link to our Rss Page
Link to our Twitter Page
Link to our Youtube Page
  • Kokolino9667

    Jaki sens ma polecanie aplikacji która może jest dobra?, może nawet jest bardzo dobra!, ale ma jeden podstawowy mankament,: mianowicie, jest napisana w języku angielskim!!!, czyżby w Polsce język angielski był językiem urzędowym?, a może jest to język ojczysty dla Polaków?, tak się szczycicie swoimi zdolnościami a nie ma ani jednego dewelopera który spolszczyłby najpopularniejsze aplikacje które są napisane w języku angielskim!, czekacie aż Siri przemówi w języku polskim, ale polecacie aplikacje które nie wspierają języka ojczystego itd…itd…itd…

    • Łukasz Matyasik

      Problem z siri to że nie mówi po polsku, to szczególnie dla mnie problem z polskimi nazwami, jak nazwy kontaktu żeby wybrać połączenie lub podyktowane sms’a po polsku. Dla mnie to największy minus, a siri może być po angielsku czy też programy. Bez przesady żyjemy w XXI w. w cywilizowanym kraju, język angielski to powoli nasz drugi język.

Previous post:

Next post: