iOS 8: jak zainstalować i używać dodatkowych klawiatur

Marek Twejn   6 października 2014

Dodatkowe klawiatury w iOS 8

iOS 8 – „najbardziej zaawansowany mobilny system operacyjny na świecie” – jest już publicznie dostępny i gotowy, żeby rozgościć się w Twoim iPhonie, iPadzie lub iPodzie touch.

Oto kolejna część naszego przewodnika “Wszystko o iOS 8” – tym razem wyjaśniamy jak zainstalować i używać dodatkowych klawiatur na iPhonie/iPadzie z iOS 8.

Poprzednie artykuły z cyklu:

Na początek kilka faktów:

  • “klawiatury innych firm” (tak oficjalnie nazywa je Apple) pobieramy w formie aplikacji z App Store;
  • dodatkowe klawiatury są ogólnosystemowe – działają we wszystkich aplikacjach (Wiadomości, Mail, Notatki, Facebook, Messenger, Twitter, aplikacje czatowe, itd.), o ile ze względów bezpieczeństwa nie zostały zablokowane przez twórcę aplikacji (czytaj poniżej);
  • dodaną klawiaturę możemy usunąć w każdej chwili (w każdym momencie możemy też ją potem dodać/aktywować ponownie).

INSTALACJA

Dodatkowe klawiatury instalujemy poprzez pobranie jej w formie aplikacji z App Store, a następnie aktywujemy ją w Ustawieniach.

1. Ściągnij wybraną aplikację z App Store;

2. Idź do: Ustawienia -> Ogólne -> Klawiatura -> Klawiatury -> Dodaj Klawiaturę.

W sekcji “Klawiatury innych firm” odnajdujesz ściągniętą klawiaturę i klikasz w nią

swype1

Klawiatura zostanie aktywowana i automatycznie dodana do listy klawiatur ogólnosystemowych (listę znajdziesz w: Ustawienia -> Ogólne -> Klawiatura -> Klawiatury);

swype2

4. Jeśli klawiatury wymaga uzyskania “Pełnego dostępu” (czytaj poniżej), kliknij w nią, zaznacz “Pełny dostęp” i potwierdź, gdy pojawi się ostrzeżenie;

klaw

Gotowe!

Teraz możesz zajrzeć do zainstalowanej aplikacji – najczęściej znajdziesz w niej dodatkowe ustawienia, porady dotyczące używania lub nawet miejsce na naukę obsługi klawiatury.

UŻYWANIE

By użyć (albo na stałe używać) dodanej klawiatury, dotykamy ikonę globusa i wybieramy żądaną klawiaturę.

klawiatury-ios8

Wybranej w ten sposób klawiatury możemy teraz używać we wszystkich aplikacjach.

Przełącznaie pomiędzy klawiaturami odbywa się albo przez kliknięcie w globus (przejście do następnej klawiatury), albo przez przytrzymanie ikony globusa i wybranie interesującej nas klawiatury z listy.

W niektórych klawiaturach globus został usunięty z podstawowego widoku – by go odnaleźć, dotykamy przycisk z ikoną aplikacji.

swype4

“PEŁNY DOSTĘP” – ZASADY

swype3

Wiele z dodatkowych klawiatur wymaga uzyskania “Pełnego dostępu” do wszystkich wpisywanych przez nas danych. Niektóre w ogóle nie będą bez tego działały, inne nie udostępnią nam wszystkich funkcji.

Co dokładnie oznacza “Pełny dostęp”?

Najpierw oficjalna informacja od Apple:

Klawiatury innych firm mają dostęp do wszystkich wpisywanych danych, w tym do numerów kard kredytowych, adresów pocztowych oraz innych danych osobowych i poufnych. Mogą one także mieć dostęp do tekstu lub danych znajdujących się w otoczeniu wpisywanego tekstu (ma to na celu poprawienie działania funkcji automatycznej korekty).

Jeśli włączysz opcję Pełny dostęp, twórcy klawiatur będą mogli odczytywać, gromadzić i przesyłać wszystko, co wpisujesz. Ponadto, jeśli program innej firmy zawierający klawiaturę ma pozwolenie na korzystanie z Twojego położenia, zdjęć lub innych Twoich danych, klawiatura taka może także gromadzić te informacje i przesyłać je na serwery swojego twórcy.

Jeśli wyłączysz pełny dostęp dla klawiatury innej firmy, a następnie włączysz go ponownie, jej twórca może mieć dostęp do wszystkiego, co zostało wpisane przy jej użyciu w czasie, gdy dostęp do sieci był wyłączony.

Jeśli nie włączysz opcji Pełny dostęp, twórcy klawiatur nie mogą odczytywać, gromadzić i przesyłać niczego, co wpisujesz.

W praktyce, aplikacje potrzebują pełnego dostępu żeby móc komunikować się ze swoją aplikacją-matką: czasem klawiatura, by działać (lub obsługiwać dodatkowe funkcje), potrzebuje np. dostępu do umieszczonej w aplikacji bazy danych lub połączenia z internetem (np. w przypadku oferowania usług w chmurze). To jednaka oznacza też, że klawiatura może robić wszystko to, co każda aplikacja iOS, a więc np. przesyłać zebrane dane przez internet.

Czy mamy się czego bać? Raczej nie.

Po pierwsze, aplikacje od zawsze miały możliwość gromadzenia i przesyłania wielu zebranych na naszym iUrządzeniu danych. Różnica polega na tym, że klawiatury mogą teraz gromadzić informacje (np. wpisywany tekst) w całym systemie, ale – z drugiej strony – my, użytkownicy, możemy im to uniemożliwić (nieudzielenie pełnego dostępu).

Po drugie, Apple wprowadził pewne ogranicza dla dodatkowych klawiatur: nie mogą one np. być użyte do wprowadzania tekstu w pola haseł (i inne pola oznaczone jako poufne). Deweloperzy mogą też uniemożliwić działanie dodatkowych klawiatur w swoich aplikacjach (np. bankowych).

Po trzecie, każda dodatkowa klawiatura musi posiadać jasno określone zasady użytkowania oraz politykę prywatności. Apple zaleca “dokładne zapoznanie się z tymi warunkami, zasadami ochrony prywatności i praktykami”, aby zrozumieć, jak dana firma traktuje nasze dane i inne informacje.

Klawiatury dużych i uznanych deweloperów z pewnością będą w ogóle unikały zbierania danych o tym, co wpisujemy na klawiaturze. W przypadku klawiatur mniej znanych firm, zalecamy jednak ostrożność i zapoznanie się z ich polityką prywatności. Wielu deweloperów szczegółowo wyjaśnia na swoich stronach, dlaczego ich klawiatura potrzebuje pełnego dostępu.

Jednym z warunków akceptacji przez Apple dodatkowych klawiatur w App Store jest to, że klawiatura może wykorzystywać zbierane dane jedynie do poprawy własnej funkcjonalności. W innym wypadku powinna zostac odrzucona.

Jeżeli więc klawiatura została dopuszczona do App Store, teoretycznie, mamy gwarancję, że jej deweloper nie będzie mógł wykorzystać zebranych danych w nieodpowiedni, zagrażający naszemu prawu do prywatności, sposób. Oczywiście nigdy nie mamy stuprocentowej pewności, czy nie doszło do jakichś niedopatrzeń w procesie weryfikacji do App Store, dlatego powinniśmy być ostrożni.

WYŁĄCZANIE/KASOWANIE 

Dodatkową klawiaturę możemy wyłączyć w każdym momencie. Aby to zrobić:

1. Idź do: Ustawienia -> Ogólne -> Klawiatura -> Klawiatury;

2. Usuń klawiaturę klikając w “Edycja” -> znak “-” -> “Usuń” lub po prostu przesuń palcem w lewo na wybranej klawiaturze i kliknij “Usuń”.

swype5

Choć przypisanej klawiaturze aplikacji raczej nie będziemy używać, nie możemy jej usunąć, gdyż automatycznie usunęłoby to klawiaturę z systemu.

Dajcie znać w komentarzach, jakie są Wasze ulubione klawiatury. Jeszcze w tym tygodniu opublikujemy naszą listę najlepszych i najciekawszych dodatkowych klawiatur w iOS 8.

Podłącz się do ThinkApple na TwitterzeFacebooku lub Google+ żeby nie przegapić kolejnych odcinków cyklu „Wszystko o iOS 8″.

Więcej o iOS 8:

Z miłości do Apple

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: