Apple Music – wszystko, co musisz wiedzieć 

Marek Twejn   3 lipca 2015

apple-music

Co to właściwie jest Apple Music?

Apple Music to przede wszystkim muzyczny serwis streamingowy z biblioteką składającą się z ponad 30 mln utworów. Znajdziemy w nim również dziesiątki stacji radiowych. Hitem ma być Beats 1 – stworzona przez Apple stacja, którą znani DJe prowadzą jednocześnie z Los Angeles, Londynu i Nowego Yorku. Beats 1 będzie nadawało 24 godziny na dobę do ponad 100 krajów. Funkcja Connect umożliwi z kolei bardziej bezpośredni kontakt artystów z fanami (czytaj więcej).

berrolia

Ile mnie to będzie kosztowało?

Miesięczna subskrypcja dla jednej osoby kosztuje 4,99 euro. Plan “rodzinny” (dla maksymalnie 6 osób) to koszt 7,99 euro miesięcznie (jak widać, opłaca się z niego wspólnie skorzystać już dwóm osobom). Plan rodzinny wymaga aktywacji Chmury rodzinnej.

Pierwsze trzy miesiące korzystania z serwisu są darmowe.

Jak wykupić subskrypcję? 

Przy pierwszym uruchomieniu Apple Music klikamy w “3-miesięczny okres próbny”, wybieramy rodzaj subskrypcji (indywidualna lub rodzinna), logujemy się używając Apple ID (jeśli jeszcze nie masz, musisz założyć konto iTunes) i potwierdzamy zakup wybranej subskrypcji. Pierwsze pieniądze zostaną pobrane z konta dopiero po upływie okresu próbnego.

am-subskrypcja1

Czy mogę anulować subskrypcję przed upływem trzech miesięcy?

Tak, żadne pieniądze nie zostaną wtedy pobrane z Twojego konta. Apple nie blokuje też wcześniej środków na koncie.

Żeby anulować subskrypcję, w aplikacji Muzyka kliknij w ikonę w lewym, górnym rogu -> “Pokaż Apple ID” -> wprowadź hasło -> Subskrypcje (“zarządzaj”) -> “Twoja subskrypcja Apple Music” -> wyłącz “Przedłuż automatycznie”.

am-subskrypcja

Jeżeli nie wykupię subskrypcji, w ogóle nie będę miał/a dostępu do serwisu? 

Będziesz, ale bardzo ograniczony. Osoby nieposiadające subskrypcji, ale zalogowane przez Apple ID będą mogły słuchać radia Beats 1 i obserwować muzyków w serwisie Connect oraz przeglądać ich kanały.

am-opcje

Jak słuchać Apple Music? Czy jest do tego osobna aplikacja?

Nie, serwis nie ma osobnej aplikacji – znajdziesz go wewnątrz zaktualizowanej aplikacji Muzyka na iPhonie/iPadzie/iPodzie touch (kompatybilnym z iOS 8) i w iTunes na Macu lub Windowsie.

Czy Apple Music działa też na Androidzie? 

Apple zapowiedziało, że serwis będzie dostępny na Androidzie jesienią.

A co z Apple Watch i Apple TV?

Aplikacja Apple Music na Apple TV również pojawi się jesienią (razem z nowym modelem Apple TV?).

Za to już teraz możemy synchronizować z Apple Watch playlisty z Apple Music i słuchać ich nawet wtedy, gdy zegarek nie jest połączony z iPhonem. Na Apple Watch możemy zgrać maksymalnie 2 GB muzyki.

Co z moją dotychczasową biblioteką iTunes? 

Zachowujesz dostęp do całej Twojej dotychczasowej muzyki. Znajdziesz ją tam, gdzie zawsze: w aplikacji Muzyka na iOS i iTunes na Mac lub PC.

Jak dużą bazę utworów ma Apple Music? Czy jest tam dostępne wszystko, co znajdę w sklepie iTunes? 

Apple Music to “ponad” (czyli około) 30 mln utworów. W iTunes Store jest ponad 43 mln utworów, czyli około 25% muzyki ze sklepu iTunes nie jest dostępne w Apple Music. Możemy się jednak spodziewać, że wraz z podpisywaniem przez Apple nowych umów licencyjnych z właścicielami praw do muzyki, coraz więcej niedostępnych dzisiaj utworów będzie włączana do Apple Music.

Dla porównania, Spotify ma również “ponad 30 mln utworów”, Deezer – 35 mln, Tidal i Google Music około 25 mln.

Czy Apple Music działa z iTunes Match? 

Tak. Według Apple “usługi Apple Music i iTunes Match są niezależne od siebie, ale dopełniają się nawzajem.”

Jaka jest jakość streamingu? 

Apple Music przesyła utwory z szybkością 256 kbps kodowane w AAC (Advanced Audio Coding). To ta sama jakość, w jakiej odtwarzane są pliki kupione w iTunes.

Spotify, Deezer i Google Play oferują co prawda szybszy streaming – 320 kbps, ale pliki kodowane są w MP3. Wielu uważa, że 256 kbps AAC zapewnia wyższą jakość niż 320 kbps MP3.

Tidal oferuje streaming 1411 kbps FLAC (jakość CD), ale tylko użytkownikom płacącym najwyższy abonament (19,99 dol./miesiąc).

Czy moja muzyka synchronizuje się pomiędzy wszystkimi moimi urządzeniami? 

Tak, cała biblioteka synchronizuje się między iPhonem, iPadem, iPodem touch i iTunes (na Macu lub PC) jeśli masz włączoną funkcję “Biblioteka muzyczna iCloud” (Ustawienia -> Muzyka).

Czy muzykę można zapisywać na urządzeniu i odtwarzać w trybie offline? 

Tak. Aby to zrobić, klikamy w wielokropek obok nazwy albumu lub utworu i wybieramy “Udostępnij poza siecią” (brawo za tłumaczenie na polski…). Zapisaną w ten sposób muzykę znajdziemy w zakładce “Moja muzyka”.

am-offline

Czytaj też:

Podłącz się do Think Apple na TwitterzeFacebooku lub Google+ żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

PRZEDSPRZEDAŻ: Nowy MacBook Pro z M2 Pro lub M2 Max - zamów teraz

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: