Wszystko, co przed jutrzejszą premierą wiemy o nowych iPadach (aktualizacja)

Mateusz Majewski   8 września 2015

ipad_pro_mockup

Aktualizacja: Według najnowszych informacji, obok wersji 64 i 128 GB, ma pojawić się również model 32 GB. Ceny iPadów Pro będą zaczynać się od 799 dol. i kończyć na około 1130 dol. za wersję 128 GB z LTE.

Sprzedaż iPadów spada już od dłuższego czasu. Applowskie tablety pozostają w pełni funkcjonalne przez kilka lat, co powoduje dłuższy niż w przypadku iPhone’a cykl wymiany na nowy model. Aby nakłonić użytkowników do częstszych zakupów, Apple musi nie tylko ciągle ulepszać całą linię produktu, ale potrzebuje też zaprezentować coś zupełnie nowego. Czy właśnie po to został stworzony iPad Pro?

Przedstawiamy Wam wszystko, co przed jutrzejszym eventem wiemy o nowych iPadach.

berrolia

iPad Pro 

Pierwsze doniesienia o większym iPadzie pojawiły się ponad dwa lata temu, i choć początkowo traktowaliśmy je z przymrużeniem oka (zwłaszcza, gdy pojawiły się plotki o rysiku), to teraz nie mamy już wątpliwości, że Apple wprowadzi na rynek tablet z ekranem większym, niż w nowym MacBooku.

iPad Pro (źródła potwierdzają, że tak właśnie będzie się nazywał) będzie miał ekran o przekątnej 12,9 cala i rozdzielczości 2732 x 2048. Wyświetlacz ten ma posiadać technologię Force Touch/3D Touch i być obsługiwany również przy pomocy specjalnego rysika Bluetooth, który będzie sprzedawany oddzielnie.

Pojawiały się również informacje o rzekomym wykorzystaniu w nowym iPadzie technologii wykonania ekranu Glass-film-film, cechującej się większą czułością na dotyk.

iPad Pro posiadać ma procesor A9X, 2 GB pamięci RAM, cztery głośniki stereo (po dwa na dole i na górze), kamerę FaceTime, tylna kamerę iSight 8Mpx oraz złącze Lightning (pojawiały się też plotki o złączu USB-C, ale ostatnie informacje wskazują, że takiego portu nie znajdziemy jednak w pierwszej generacji iPada Pro).

Ciekawym znaleziskiem pochwalił się w czerwcu na Twitterze Steve Troughton Smith. Wymusił on użycie na iPadzie większej rozdzielczości, niż samo urządzenie faktycznie posiada i okazało się, że klawiatura systemowa w iOS 9 potrafi dostosowywać się do wielkości ekranu, zwiększając przy tym swoją funkcjonalność. Pisaliśmy o tym tutaj.

ipad-pro-klawiatura

Na systemowej klawiaturze w iPadzie Pro zobaczymy więc prawdopodobnie dodatkowy pasek symboli oraz nieco inny rozkład przycisków.

Ważną funkcją w nowym iPadzie ma być możliwość wyświetlania w trybie horyzontalnym dwóch pełnowymiarowych aplikacji działających w pionie.

Według najnowszych doniesień 9to5Mac, preordery na iPada Pro zaczną się w październiku, ale na rynku większy iPad pojawi się dopiero pod koniec listopada, wraz z aktualizacją iOS 9.1.

iPad Pro pojawi się prawdopodobnie w dwóch wersjach pojemnościowych: 64 GB i 128 GB, w kolorze złotym, srebrnym i gwiezdnej szarości.

12,9-calowy tablet w najdroższej konfiguracji (128 GB, z modułem LTE) kosztować ma mniej więcej tyle, ile najnowszy MacBook (podstawowa wersja MacBooka kosztuje 6299 zł).

Apple stworzyło podobno dwie wersje dodatkowej klawiatury do iPada Pro: pierwsza jest zaimplementowana w etui ochronne, druga ma kształt standardowej klawiatury Apple Bluetooth Keyboard. Tak jak rysik, mają być one sprzedawane oddzielnie. Nie wiadomo jednak, czy Apple zaprezentuje je już na środowym evencie.

Chcąc wprowadzić tablet ten do nowych przestrzeni na rynku, firma z Cupertino prawdopodobnie umieści w nim moduł NFC. Pozwoli on na wykorzystanie iPada w firmach i sklepach, jako terminal Apple Pay.

Co ciekawe, przy rejestracji patentowej systemu OS X El Capitan, po raz pierwszy w historii Apple zawarło informację o możliwości wykorzystania go w tablecie. Mogłoby to wskazywać na wykorzystanie go w przyszłości np. w iPadzie Pro.

Czytaj też: iPhone 6s w Polsce już we wrześniu?

iPad mini 4

O nowym iPadzie mini wiemy właściwie niewiele. Może po prostu dlatego, że Apple niewiele w nim zmieni.

iPad mini 4 ma wyglądać jak pomniejszony iPad Air 2. W najmniejszym tablecie od Apple prawdopodobnie ujrzymy również podzespoły użyte w iPadzie Air 2, tak, by mógł on obsłużyć wszystkie nowości iOS 9, jak np. funkcję dzielenia ekranu.

Potwierdzeniem tego zdaje się być odnaleziony w OS X El Capitan plik ResponsiveDesigniPadMiniRotatedHalfScreen, ukazujący iPada mini z funkcją Split View.

ipad-mini-4-screen

W iPadzie mini 4 powinniśmy znaleźć procesor A8 lub A9 oraz ulepszone kamery iSight i FaceTime.

Dzieki zastosowaniu w obudowie nowego stopu aluminium, nowy mini może być jeszcze lżejszy od poprzednika (iPad mini 3 w wersji Wi-Fi waży jedynie 331 g).

Co z iPadem Air 3?

Według wszystkich doniesień, Apple przesunęło premierę iPada Air 3 na przyszły rok, ze względu na zaangażowanie projektantów w proces powstawania iPada Pro.

Zobacz też, co przed środową premierą wiemy o:

Think Apple będzie na bieżąco relacjonować wydarzenia ze środoweg eventu Apple na stronie oraz na Twitterze, Facebooku i Google+. Start o godzinie 19:00 czasu polskiego.

Grafika: iMore

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Mateusz Majewski

Apple-user od 2008 roku. Inżynier Informatyki. Fotografuję, żegluję, programuję. Zdjęcia: instagram.com/mateuszmajewskicom

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: