10 ciekawostek o Apple Watch

Mateusz Majewski   23 września 2015

apple-watch-ciekawostki

Niektórzy kupili już Apple Watch, inni wciąż się wahają. Jedni wiedzą o nim naprawdę dużo, drudzy znacznie mniej. W tym artykule przedstawiamy 10 gorących ciekawostek o Apple Watch. Czy wiecie o nim naprawdę wszystko?

1. Witaj Polsko!  

Wraz z udostępnieniem przez Apple finalnej wersji watchOS 2, do systemu wprowadzony został język polski. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że tłumaczenia są naprawdę dobre i osobiście zmieniłbym tylko kilka pojedynczych zwrotów. Miejmy nadzieję, że taki ruch świadczy o bliskiej premierze zegarka w naszym kraju i pojawieniu się Siri w języku polskim.

Dyktowanie na Apple Watchu jest obecnie czystą przyjemnością. Co prawda polska transkrypcja była dostępna już w pierwszej wersji OS, jednak dopiero drugie wydanie wprowadza naprawdę szybkie przetwarzanie głosu na tekst.

obrazek 4

Czasem zdarza się, że zegarek niepoprawnie zapisze nasze słowa. Z pomocą przychodzi opcja wyboru pliku audio, czyli po prostu wysłania nagrania naszego głosu.

Dostępne są także szybkie odpowiedzi w języku polskim, z możliwością dowolnej personalizacji.

2. Brak możliwości powrotu do watchOS 1

W przypadku iOS, po instalacji najnowszej aktualizacji, jeszcze przez jakiś czas możemy wykonać downgrade, czyli wrócić do poprzedniej wersji (dopóki Apple “podpisuje” starą wersję).

Inaczej jest w przypadku Apple Watch. Jeśli zdecydujecie się na uaktualnienie do watchOS 2, nie będzie już powrotu.

obr3

3. Ekran nowej generacji

Apple Watch jest o tyle wyjątkowym produktem Apple, że jest to pierwsze kompletnie nowe urządzenie firmy z Cupertino po śmierci Steve’a Jobsa. Posiada on jednak również inną cechę, która znacząco odróżnia go od innych produktów Apple. Jest to pierwszy produkt amerykańskiej firmy z ekranem w technologii OLED.

obrazek7

Ekran OLED różni się on od ekranów LCD większą oszczędnością energii, większym kątami widzenia oraz, co najważniejsze, nieporównywalnie głębszą czernią. Rozwiązuje to zagadkę prawie niewidzialnych połączeń ekranu z obudową zegarka.

4. Spóźnienie? Nie ma sprawy!

Często się spóźniasz? Apple Watch oferuje ciekawą opcję wyprzedzenia czasu na tarczy.

Żeby dla własnego dobra dać się “oszukiwać”, wystarczy tylko w ustawieniach ustalić, o ile minut nasz zegar będzie się śpieszył.

obrazek82

5. Brak naklejek

Kupując urządzenia od Apple przyzwyczailiśmy się, że w pudełku znajdujemy naklejki. Apple Watch ich jednak nie posiada. Apple sugeruje tym samym, że ich zegarek powinien być postrzegany w innych kategoriach. Świadczyć o tym może również niestandardowa, bardziej elegancka budowa pudełek. Firma z Cupertino próbuje stworzyć wrażenie produktu modowego premium. Ocenę powodzenia pozostawiam Wam.

ZGSklepAppleWatch

6. Złudzenie optyczne – mądrość projektantów

Projektanci z Cupertino po raz kolejny zastosowali złudzenie optyczne, polegające na tam, że urządzenie wydaje nam się cieńsze, niż jest w rzeczywistości.

Jak łatwo zauważyć na zdjęciach, Apple Watch posiada z tyłu okrągłą, wystającą część, służącą do ładowania oraz pomiaru tętna.

obr6

Gdy zdejmiemy zegarek z ręki, zmiana w grubości jest widoczna, jednak na nadgarstku zgrubienie jest zupełnie niezauważalne. “Zanurza się” ono w nadgarstku i wydaje się, że zegarek idealnie pasuje do naszego ciała.

obr67

Podobne złudzenia optyczne firma stosowała już w MacBookach i iMacach.

7. Port diagnostyczny

Od czasu pojawienia się pierwszych plotek na temat Apple Watch, wiele osób zastanawiało się, jak będzie on ładowany. Spodziewano się ładowania indukcyjnego za pomocą specjalnej maty, w pudełku lub przez kablem lightning. Apple zdecydowało się na ładowanie indukcyjne, lecz poprzez kabel. Takie rozwiązanie spowodowało wysyp różnego rodzaju akcesoriów do zegarka.

Jednak Apple Watch można ładować nie tylko indukcyjnie. Zegarek posiada bowiem ukryty port diagnostyczny, umiejscowiony pod mocowaniem paska.

obrazek1

Od listopada na rynku ma być dostępny Reserve Strap – pasek z baterią dla Apple Watch, bazujący właśnie na sześciopinowym porcie diagnostycznym.

obrazek2

8. Tryb nocny (nazywany przez Apple trybem “szafki nocnej”)

watchOS 2 wprowadził do naszego zegarka ciekawy tryb nocny. Gdy zegarek jest ładowany, leżąc na boku może wyświetlać czas w orientacji poziomej, a ekran rozjaśniać się będzie stopniowo, gdy zbliżać będzie czas budzenia (godzina, na którą nastawiliśmy alarm ).

obrazek9

9. Apple Watch można umyć 

Choć oficjalnie nie jest w pełni wodoszczelny, Apple Watch zdecydowanie dobrze radzi sobie z wodą.

Do tego stopnia, że gdy pierwsi użytkownicy zgłaszali zacinanie się koronki, gdy do środka dostał się brud, Apple zaleciło im wyłączenie zegarka, włożenie go pod strumień wody oraz klikanie przycisku koronki.

10. (Nie)miły pasek

badań przeprowadzonych przez Slice Intelligence wynika, że najpopularniejszym paskiem do zegarka Apple jest czarny pasek sportowy. Jednak jak wynika z mojego doświadczenia oraz opinii wielu innych użytkowników, ma on skłonności do wycierania się. Po pewnym czasie zmienia swój pierwotny wygląd i traci swój wyjątkowy klimat miłej w dotyku gumy klasy premium.

obrazek10

Zobacz też: 10 fantastycznych, mniej znanych funkcji Apple Watch

Apple Watch powinien być już niedługo dostępny w Polsce. Znamy ceny wszystkich modeli.

Podłącz się do Think Apple na TwitterzeFacebooku lub Google+ żeby nie przegapić żadnych informacji o Apple Watch i watchOS 2.

Więcej o Apple Watch:

Z miłości do Apple

Mateusz Majewski

Apple-user od 2008 roku. Inżynier Informatyki. Fotografuję, żegluję, programuję. Zdjęcia: instagram.com/mateuszmajewskicom

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: