Touch Bar czy iKeys? To Polak mógł być rzeczywistym pomysłodawcą dodatkowego wyświetlacza w MacBooku Pro

Tomek Czech   31 października 2016

ikeys-majer

Największą nowością zaprezentowanego w ubiegłym tygodniu MacBooka Pro jest Touch Bar – dotykowy panel OLED umieszczony nad klawiaturą, który Apple reklamuje jako “nowy, rewolucyjny sposób obsługi Maca”. Jednak według Łukasza Majera z krakowskiej firmy Omni Mobile, historia dodatkowego wyświetlacza w MacBooku sięga września 2014 r., kiedy to Majer miał przedstawić właśnie taki pomysł samemu Jony’emu Ive’owi.

berrolia

Po wysłaniu bezpośrednio do niego wideo prezentującego możliwości takiego dodatkowego wyświetlacza (zamieszczamy je poniżej) wszelki kontakt z Apple się urwał, a dwa lata później panel OLED rzeczywiście trafił do MacBooka Pro. Majer nie twierdzi jednoznacznie, że Apple skopiowało jego pomysł, ale zapowiada, że będzie próbował wyjaśnić sytuację, żeby dowiedziec się, czy to on był rzeczywistym pomysłodawcą Touch Bara.

Oddajemy głos Łukaszowi, który przedstawia swoją wersję wydarzeń. Jak wyglądało to ze strony Apple? Tego prawdopodobnie nie dowiemy się nigdy.

Ocenę całej sytuacji pozostawiamy Wam.

***

Historia iKeys

Koncepcja zrodziła się wczesną wiosną 2014. Mój pierwszy kontakt wykonałem do osoby historycznie związanej z Apple, blisko pracującej z Steve Jobsem (sierpień 2014). To osoba o znanym nazwisku, która odcisnęła swoje pozytywne piętno na tej firmie. Nie podaję jej nazwiska, bo mi pomogła, a nie pytałem czy mogę się na nią powoływać. Szacunek nakazuje zachować milczenie.

Ta osoba zasugerowała bardzo pozytywnie oceniła mój pomysł i zasugerowała mi, bym napisał bezpośrednio do Jonathana Ive.

Swojego maila wysłałem na zasugerowany adres email. Mail zawierał link do niepublicznego filmu na Youtube w którym zaprezentowałem mój koncept. Nikt inny nie mógł mieć do niego dostępu. Było to 21 września 2014 roku. Wkrótce potem statystyki na YT pokazywały mi regularne odtworzenia mojego filmu – po 1-2 razy dziennie, w Kalifornii.

ikeys

Kiedy licznik wskazał 11 – napisałem jeszcze raz, sugerując że widzę, że temat nie został zignorowany i oczekuję na jakiś feedback. Wtedy wszystko się urwało. Krótko potem prawnik z Apple z Cupertino odpisał mi, że Apple nie jest zainteresowane zewnętrznymi pomysłami, bo ma od tego własnych inżynierów. Nikt więcej nie odtworzył mojego filmu – zachowali żelazną dyscyplinę – co tylko dowodziło, że film ten był trzymany tam w tajemnicy, czyli jak się domyślam – w gronie ścisłego managementu. Inaczej trudno byłoby szerokiej grupie pracowników narzucić, by nikt nigdy nawet prywatnie filmu nie oglądnął.

Napisałem do nich potem jeszcze raz, ale nie otrzymałem odpowiedzi.

Mimo to – choć to naiwne – przez ostatnie 2 lata wierzyłem, że temat nie umrze. Wbrew pozorom – bardzo twardo stąpam po ziemi – i właśnie dlatego domyślałem się, że postawa którą przyjęło Apple to najlepsza strategia w momencie, gdyby chcieli to zrealizować. Tylko wtedy pismo do mnie miałoby sens. Mimo że mijały miesiące, nikomu nie przesłałem linku do mojego filmu.

24 maja 2016 pojawiły się pogłoski na temat OLED Menu. Stało się jasne, że miałem dobry pomysł. Mam satysfakcję, że myślę tymi samymi kategoriami co tak duża firma.

Inna sprawa – że te 2 lata między moim filmem, a prognozowanym terminem wprowadzenia produktu na rynek – są dziwnie zbieżne z okresem wprowadzania produktów na rynek w tego typu firmach…

Jest jeszcze jedna bardzo ciekawa rzecz – 26 maja 2016 ktoś z Kalifornii oglądnął mój film ponownie. Czyli był on dla Apple ważny, skoro przez prawie 2 lata ktoś zachował go w archiwum… Podjąłem zatem jeszcze jeden kontakt w ostatnich dniach, ale – bez zaskoczenia – bez odpowiedzi.

Filmy, które teraz są prezentowane na YT (publiczne) są wierną kopią tych z 2014, tamte zachowuję w tajemnicy, bo stanowią dla mnie cenny materiał „w sprawie” i nie chcę kalać ich dodatkowymi odsłonami .Poza tym są w nich moje dane osobowe…

***

Wideo prezentujące iKeys, które Majer wysłał do Apple we wrześniu 2014 r.

Majer przygotował też porównanie swojego pomysłu z tym, co Apple zaprezentowało kilka dni temu.

Porównania

Podstawowe narzędzia (głośność, jasność etc.)

lm01

Łukasz Majer 22.IX.2014

lm02

Apple 27.X.2016

Ulubione strony w Safari

lm9

Łukasz Majer 22.IX.2014

lm10

Apple 27.X.2016

Zmiana nagłówków w Word

lm05

Łukasz Majer 22.IX.2014

lm06

Apple 27.X.2016

Odbieranie telefonu

lm07

Łukasz Majer 22.IX.2014

lm08

Apple 27.X.2016

Podobieństw jest oczywiście dużo więcej, bez problemu znajdziecie je porównując projekt Majera i wideo z prezentacji nowego Pro.

Na dwa dni przed konferencją Apple, Łukasz stworzył dodatkową prezentację pokazującą, w jaki sposób moglibyśmy wykorzystać dodatkowy wyświetlacz w MacBooku Pro.

Oczywiście poinformujemy Was, jeśli pojawią się nowe informacje w tej sprawie.

300x300-oslo

Posłuchaj najnowszego odcinka ThinkApple Podcast – Nowy Pro, śmierć Aira i „przejściówki-gate”, w którym zastanawiamy się z Mateuszem dlaczego nie było aktualizacji pozostałych Maców, czy przejściówki to rzeczywiście aż taki problem, czy Microsoft Studio to hit czy kit i czy komputer z dotykowym ekranem ma w ogóle sens.

Więcej o MacBooku Pro 2016:

Przeczytaj też: Czy Apple sprzedaje przestarzałe komputery?

Wielka promocja LEGO na Amazon.pl!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: