Nowy iPhone z wyświetlaczem, który jest jednocześnie głośnikiem?

Tomek Czech   16 stycznia 2017

Już w 2012 r. Apple otrzymało patent na elastyczny wyświetlacz OLED, który mógłby być jednocześnie głośnikiem. W kolejnych latach firmie z Cupertino przyznano kilka podobnych patentów, ale na rynku nie pojawiały się urządzenia z takimi ekranami – ani od Apple, ani od innych producentów. Aż do tegorocznych targów CES, na których SONY i LG pokazały telewizory z ekranami OLED, które są jednocześnie głośnikami.

berrolia

W obu telewizorach elastyczny panel OLED jest jednocześnie membraną produkującą dźwięk. W środku obudowy ukryte są co prawda tradycyjne (ale bardzo małe) głośniki, jednak ich jedyną funkcją jest przekazywanie wibracji wprawiających ekran w drganie, dzięki któremu powstaje dźwięk. Pokazy obu systemów podczas CES 2017 udowodniły, że drgania nie powodują spadku jakości obrazu.

W dobie miniaturyzacji urządzeń mobilnych, możliwość pozbycia się każdego komponentu jest mile widziana przez producentów. Apple i inne firmy dążą do stworzenia bezramkowego smartfona, a jednym z elementów, które trzeba wyeliminować z przedniego panelu obudowy przy takim dizajnie jest właśnie głośnik.

Xiaomi już poradziło sobie z tym problemem w modelu Mi MIX, który wyposażyło w głośnik piezoelektryczny, wykorzystujący metalową ramę obudowy do generowania dźwięku.

Apple otrzymało niedawno jeszcze inny patent torujący drogę do iPhone’a edge-to-edge: dzięki zastosowaniu ekranu z malutkimi, niewidocznymi dla ludzkiego oka otworami, możliwe będzie umieszczenie pod wyświetlaczem głośnika, mikrofonu czy kamery. Otwory pozwalają na swobodny przepływ światła, fal radiowych czy sygnałów akustycznych.

Trudno odgadnąć, którą droga pójdzie Apple. Być może wykorzysta tylko jedną z opatentowanych technologii, być może w nowym iPhonie połączy obie. A być może “zupełnie bezramkowy iPhone” to mrzonka i nigdy nie zobaczymy takiego urządzenia. Więcej będziemy wiedzieli już w we wrześniu.

Oczywiście ekran, który jest jednocześnie głośnikiem, Apple może zastosować również w innych urządzeniach, np. w iMacu, MacBooku czy iPadzie.

300x300-oslo

Posłuchaj najnowszego odcinka ThinkApple Podcast: Wszystkie nowości od Apple, których spodziewamy się w 2017 r.

Przeczytaj też:

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: Patently Apple

Na wakacje z nową baterią – w iSpot wymienisz baterię w iPhonie 30% taniej

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: