Monitor 5K True Tone od Apple pojawi się w 2017?

Tomek Czech   5 lutego 2017

Czy Apple rzeczywiście nie zamierza już produkować monitorów? Takie przekonanie panuje od października ubiegłego roku, kiedy tuż po premierze nowych MacBooków Pro Nilay Patel z The Verge napisał na Titterze “Apple powiedziało mi, że wycofuje się z tego biznesu”. Na konferencji firma z Cupertino zaprezentowała nowe monitory stworzone we współpracy z nią przez LG, ale nigdy oficjalnie nie oświadczyła, że nie zrobi już własnego monitora.

Zaledwie trzy miesiące wcześniej pojawiły się informacje, że Apple pracuje nad nowym monitorem z własnym GPU. Źródło było bardzo solidne – John Paczkowski z BuzzFeed, którygo wcześniejsze doniesienia dotyczące przyszłych planów Apple zawsze się sprawdzały, i który uważany jest za osobę mającą świetne kontakty w Cupertino.

Czyżby przez te trzy miesiące Apple zmieniło zdanie? Deweloper Thomas Verschoren wierzy, że nie. Jego teoria sprowadza się do jednego: Apple wstrzymywało się z wprowadzeniem na rynek nowego monitora, bo pracuje nad modelem z wyświetlaczem True Tone, który nie był gotowy przed końcem 2016 r., i który zadebiutuje w 2017 r.

berrolia

Według Verschorena, w taki wyświetlacz może zostać wyposażony także nowy model iMaca (którego premiera spodziewana jest wiosną), a w przeszłości Apple wprowadzało na rynek nowe monitory najczęściej właśnie po premierze nowych iMaców.

Deweloper twierdzi, że wypuszczanie nowego monitora 5K po premierze iMaca 27″ 5K nie miało sensu, bo Apple mogło już pracować nad dużo lepszym monitorem z True Tone. A firma z Cupertino nie ma w zwyczaju częstego odświeżania linii swoich monitorów – nigdy nie zrobiła tego rok po roku. Dlatego w 2016 r. Apple zdecydowało się na współpracę z LG – monitory południowokoreańskiej firmy pełniłyby więc tylko rolę rozwiązania tymczasowego.

Dlaczego True Tone jest taki ważny? Verschoren cytuje słowa Phila Shillera: “Jeśli choć przez moment używałeś takiego wyświetlacza, nie będziesz chciał używać żadnego innego. To przełom”.

Rzeczywiście – True Tone jest jedną z najbardziej chwalonych funkcji w iPadzie Pro 9,7″, jedynym do tej pory urządzeniem od Apple ze wsparciem dla tej technologii.

Co to jest True Tone? To funkcja automatycznego dopasowywania balansu bieli do otoczenia. Wyświetlany obraz dopasowywany jest już nie tylko do natężenie światła, ale też do jego temperatury barwowej, co ma dać wrażenie jeszcze bardziej naturalnych barw.

Apple tak pisze o True Tone:

Użytkownicy uwielbiają korzystać z iPadów zawsze i wszędzie. Dlatego wyposażyliśmy nowego iPada Pro 9,7 cala w wyświetlacz True Tone. Ma on zaawansowany czterokanałowy czujnik oświetlenia zewnętrznego automatycznie dopasowujący odcień i intensywność obrazu do natężenia światła w otoczeniu. A to oznacza jeszcze bardziej naturalne i komfortowe czytanie, porównywalne z patrzeniem na zadrukowany papier.

W wyświetlacz True Tone mają zostać wyposażone tegoroczne modele iPadów, być może też nowy model iPhone’a.

Czy funkcja ta rzeczywiście jest aż tak przełomowa? Przekonalibyśmy się o tym tylko wtedy, gdyby Apple rzeczywiście wprowadziłoby monitor/iMaca z True Tone. Być może stanie się to już tej wiosny, a być może nigdy.

Pojawiają się też przypuszczenia, że Apple może chcieć, żeby nowy monitor posiadał wsparcie dla HDR (High Dynamic Range), którego oficjalna specyfikacja nie została jeszcze ogłoszona. To też mogłoby być powodem “opóźnienia” rynkowego debiutu monitora.

Posłuchaj najnowszego odcinka ThinkApple Podcast – “Dobre wieści z wszystkich frontów”.

300x300-oslo

Przeczytaj też:

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: Thomas Verschoren

Na wakacje z nową baterią – w iSpot wymienisz baterię w iPhonie 30% taniej

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: