iPhone X – wszystko, co wiemy o nowym flagowcu Apple

Tomek Czech   11 września 2017

Już jutro Apple zaprezentuje swojego długo wyczekiwanego, jubileuszowego flagowca – iPhone’a X (którego do tej pory nazywaliśmy “iPhone 8”). Dzięki niezliczonej ilości przecieków, bez wątpienia największej w ostatnich latach, o nowym telefonie wiemy już niemal wszystko. Choć ciągle mamy nadzieję, że Tim Cook i spółka nas czymś zaskoczą.

Oto bardzo szczegółowe podsumowanie wszystkiego, co do tej pory wiemy o iPhonie X:

berrolia

EKRAN

Nowy flagowiec ma posiadać ekran OLED o przekątnej 5,8-cala i rozdzielczości 2436 x 1125. Proporcje będą więc wynosiły 19,5:9, czyli będzie on bardziej podłużny niż ekran w Galaxy S8/+ (proporcje 18,5:9).

Stosunek rozmiaru ekranu do rozmiaru całego przedniego panelu (screen-to-body ratio) może być największy spośród wszystkich smartfonów obecnych na rynku.

Będzie to wyświetlacz płaski (szkło 2.5D), niezagięty na krawędziach.

W górnej części ekranu znajdzie się wycięcie, w którym zostaną umieszczone kamera FaceTime, głośnik oraz pozostałe sensory i elementy systemu rozpoznawania twarzy.

Będzie wyposażony w technologię True Tone, która automatycznie dopasowuje balans bieli do otoczenia (wyświetlany obraz dopasowywany jest nie tylko do natężenie światła, ale też do jego temperatury barwowej, co ma dać wrażenie jeszcze bardziej naturalnych barw).

Być może będzie posiadał funkcje „dotknij, żeby wybudzić” (tap to wake) i/lub „zawsze włączony” (always on) – znane z oledowych wyświetlaczy niektórych smartfonów konkurencji.

Od dawna pojawiają się pogłoski, że iPhone zyska w końcu wsparcie dla Apple Pencil. Być może wtedy zostanie też wyposażony w wyświetlacz ProMotion. Ale najprawdopodobniej nie wydarzy się to jeszcze w tym roku.

OBUDOWA

Dotychczasową aluminiową obudowę zastąpi całkowicie szklana konstrukcja, która umożliwi ładowanie indukcyjne. Przedni i tylny panel będą spięte ramą ze stali nierdzewnej (takie rozwiązanie Apple zastosowało wcześniej w iPhonie 4 i 4S).

PRZYCISK HOME

Jako że konstrukcja przedniego panelu będzie niemal bezramkowa, fizyczny przycisk Home zostanie usunięty. Może zostać zastąpiony przyciskiem wirtualnym, ale ostatnie doniesienia wskazują, że w iPhonie X nie będzie nawet wirtualnego Home – ma być zastąpiony gestami, niektóre jego funkcje przejmie też przycisk Power.

TOUCH ID

Apple starało się wbudować Touch ID pod w ekran (lub umieścić pod ekranem), testowało też prototypy nowego iPhone’a z czytnikiem linii papilarnych z tyłu obudowy. Jednak według najnowszych doniesień, iPhone X nie będzie posiadał Touch ID. Zostanie on zastąpiony systemem rozpoznawania twarzy.

SYSTEM ROZPOZNAWANIA TWARZY – FACE ID

Obok VR, może być jedną z najważniejszych nowości w iPhonie X. Doniesienia wskazują, że firmie z Cupertino udało się stworzyć niezwykle zaawansowany system wykorzystujący technologię 3D Sensing. Będzie działał w oparciu o umieszczony na górze ekranu zestaw sensorów – laser VCSEL, nadajnik i odbiornik podczerwieni oraz kamerę 3D.

Face ID ma być szybsze, bezpieczniejsze i bardziej niezawodne niż Touch ID. Telefon rozpozna naszą twarz w całkowitej ciemności (dzięki czujnikom podczerwieni) oraz z nawet bardzo dużego kąta (np. kiedy będzie leżał na stole).

System ma działać błyskawicznie (czas rozpoznania twarzy ma być mierzony w milionowych częściach sekundy). Ma też automatycznie blokować telefon, kiedy na niego nie patrzymy (i błyskawicznie odblokowywać kiedy spojrzymy na wyświetlacz).

System rozpoznawania twarzy będzie służył odblokowywaniu telefonu, logowaniu do aplikacji czy potwierdzaniu płatności Apple Pay lub w App Store.

Będzie też wykorzystany do tworzenia Animoji (patrz niżej) oraz być może do tworzenia naszych awatarów w grach.

 

PRZYCISK POWER

Będzie dłuższy niż w obecnych modelach – ma to zapewnić większą wygodę korzystania z niego, zwłaszcza, że przycisk ten będzie teraz służył do uruchamiania niektórych funkcji: za jego pomocą aktywujemy Siri, wyświetlimy karty Apple Pay i będziemy obsługiwać niektóre funkcje dostępności.

Podwójnym przyciśnięciem zatwierdzimy płatności Apple Pay.

PROCESOR

iPhone X będzie wyposażony w procesor A11 Fusion, po raz pierwszy w przypadku iPhone’a wykonany w technologii 10 nanometrów (w tej technologii wykonany jest też chip A10X Fusion, który znajdziemy w nowych iPadach Pro).

Najnowsze przecieki wskazują, że A11 będzie miał sześć rdzeni – dwa ultraszybkie i cztery o niższej wydajności, ale bardziej efektywne energetycznie (A10 Fusion w iPhonie 7 posiada cztery rdzenie – dwa szybkie i dwa o niższej wydajności).

RAM

Nowy flagowiec ma posiadać 3 GB RAM, czyli tyle samo, ile iPhone 7 Plus. Ale zastosowany w iPhonie X RAM ma być 10-15% szybszy, niż ten użyty w poprzednim modelu.

PAMIĘĆ

Możliwe są trzy scenariusze:

  • 64 i 128 GB
  • 64, 128 i 256 GB
  • 64, 256 i 512 GB

3D TOUCH

iPhone X ma posiadać 3D Touch drugiej generacji, ze zwiększoną czułością i rozróżnianiem większej ilości stopni nacisku (obecnie 3D Touch rozróżnia trzy stopnie nacisku).

Wyświetlacz OLED ma być wzmocniony dodatkową metalową powłoką, która ma zapobiec uszkodzeniu ekranu przy mocniejszym naciśnięciu.

BATERIA

Ma mieć kształt litery “L” i około 2700 mAh pojemności (dla porównania: bateria w iPhonie 7 ma pojemność 1960 mAh, natomiast w iPhonie 7 Plus – 2900 mAh).

SZYBKIE ŁADOWANIE

iPhone X ma posiadać wsparcie dla szybkiego ładowania dzięki wykorzystaniu technologii USB-C Power Delivery.

Nie ma pewności, czy szybkie ładowanie zapewni ładowarka dołączana do iPhone’a, czy – tak jak w przypadku nowych iPadów Pro – do przyspieszenia ładowania będziemy musieli użyć zasilacza USB-C przeznaczonego dla MacBooka (przez przejściówkę USB-C – Lightning, bo iPhone X będzie dalej wyposażony w port Lightning).

ŁADOWANIE INDUKCYJNE

Apple ma zastosować najbardziej rozpowszechniony standard ładowania indukcyjnego – Qi.

Być może będzie to jego ulepszona wersja: w ubiegłym roku Apple otrzymało patent na innowacyjną metodę ładowania indukcyjnego, która według firmy z Cupertino rozwiąże dwie największe wady stosowanych dotychczas rozwiązań, którymi są: mała powierzchnia, na której odbywa się ładowanie i konieczność umieszczenia urządzenia w ściśle określonym miejscu i w ściśle określonej pozycji. Nowa technologia ma to zmienić – stacja bazowa będzie złożona z kilku nadajników generujących jednocześnie kilka pól magnetycznych, dzięki czemu „powierzchnia ładująca” będzie znacznie większa, a urządzenie można będzie umieścić w dowolnej pozycji.

Według ostatnich doniesień, ładowanie indukcyjne w nowym iPhonie nie będzie się odbywało z pełna mocą, którą umożliwia standard Qi w wersji 1.2: iPhone X ma się ładować z maksymalną mocą 7,5 W, czyli połową tego, co umożliwia teraz Qi.

Nowy iPhone ma być kompatybilny z dostępnymi już na rynku ładowarkami Qi, m.in. tymi zainstalowanymi w Starbucksach.

TYLNA KAMERA

Będzie to dalej podwójna kamera 12 MP, ale w odróżnieniu do iPhone’a 7 Plus obiektywy nie zostaną umieszczone w pozycji horyzontalnej, tylko pionowej (jeden pod drugim).

Optyczna stabilizacja obrazu znajdzie się również w teleobiektywie (w iPhonie 7 Plus posiada ją tylko obiektyw szerokokątny). Być może kamera zaoferuje większy, trzykrotny zoom optyczny.

Ma też pozwalać na nagrywanie 4K z szybkością 60 fps.

Zostanie wyposażona w laser 3D, który będzie służył przede wszystkim określaniu dokładniejszej odległości do widzianych przez kamerę obiektów (wyznaczaniu głębi pola), co znacznie usprawni wykorzystanie funkcji AR. Laser pomógłby też usprawnić działanie autofokusa.

VR

Apple wierzy, że rozszerzona rzeczywistość (augmented reality, VR) radykalnie zwiększy możliwości smartfona.

Podczas tegorocznej WWDC Apple zaprezentowało ARKIt, czyli narzędzie, które pozwala deweloperom tworzyć aplikacje i gry wykorzystujące rozszerzoną rzeczywistość.

Ulepszone kamery, lasery 3D i być może inne elementy hardware’u, w połączeniu z ARKit mają pozwolić na szerokie wykorzystanie możliwości AR przy pomocy nowego iPhone’a.

KAMERA FACETIME

Zostanie znacznie ulepszona, jako że będzie stanowiła część systemu rozpoznawania twarzy. Ma to być kamera 3D, która będzie potrafiła tworzyć trójwymiarowe modele twarzy użytkownika.

Najprawdopodobniej dalej będzie posiadała rozdzielczość 8 MP.

Tak jak tylna kamera, ma pozwolić na nagrywanie 4k z szybkością 60 fps.

WODOSZCZELNOŚĆ

Prawdopodobnie będzie to wodoszczelność klasy IP68 – telefon ma wtedy pełną ochronę przed wnikaniem pyłu, kurzu czy cieczy i może być stale zanurzony w wodzie (producent sam musi określić na jakiej głębokości).

iPhone 7/Plus posiada klasę wodoszczelności IP67, co oznacza, że jest całkowicie zabezpieczony przed wnikaniem kurzu/pyłu i odporny na 30-minutowe zanurzenie na głębokości do 1 m.

WYMIARY 

iPhone X ma być nieznacznie większy od obecnego modelu 4,7-calowego (choć będzie posiadał większy ekran niż model Plus). Pojawiały się doniesienia o wymiarach pomiędzy 143,6 mm x 70,1 mm a 149,5 mm x 72,5 mm;  grubość:∼7,5 mm. iPhone X byłby wtedy o centymetr albo zaledwie o pół centymetra dłuższy niż iPhone 7, nieznacznie szerszy i niemal niezauważalnie grubszy.

KOLORY

Nowy flagowiec ma być dostępny w mniejszej ilości kolorów niż obecne modele. Mają to być: czarny, srebrny oraz “rumiane złoto” (miedziany).

Przód obudowy w każdym modelu będzie czarny.

CENA

Cena iPhone’a X była tematem niezliczonej ilości spekulacji od momentu, kiedy po raz pierwszy pojawiła się informacja, że nowy flagowiec Apple może kosztować nawet tysiąc dolarów. Niektórzy spodziewają się ceny nieco niższej (np. 899 dol.), niektórzy twierdzą, że Apple mogłoby zażądać za telefon nawet 1500 dol., ale ostatnie doniesienia wskazują, że podstawowy model iPhone’a X będzie kosztował mniej więcej tysiąc dolarów.

W Polsce byłoby to około 5 tys. złotych (jeśli Apple zastosuje dokładnie ten sam przelicznik co obecnie, 999 dol. przełoży się u nas na 5149 zł).

DOSTĘPNOŚĆ

iPhone X może się pojawić w sprzedaży jeszcze we wrześniu (np. 22 września), ale w bardzo ograniczonych ilościach, albo dopiero w październiku (najnowsze informacje wskazują na tą drugą opcję).

Niezależnie od tego, czy nowy iPhone trafi do sprzedaży we wrześniu, w październiku, czy jeszcze później, możemy być pewni, że jego dostępność do końca tego roku będzie bardzo ograniczona.

INNE

  • ulepszone głośniki stereo;
  • port Lightning;
  • brak gniazda słuchawkowego minijack;
  • Animoji – możliwość tworzenia animowanych emotikonów, których ekspresja będzie odpowiadała ekspresji naszej twarzy.

Konferencja Apple startuje we wtorek, 12 września, o 19:00 czasu polskiego. Na ThinkApple będziemy ją oczywiście relacjonować na bieżąco. Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby niczego nie przegapić.

Przed konferencją przeczytaj też:

300x300-oslo
Grafika: Maksim Petriv

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: