Najciekawsze aplikacje i gry AR na iPhone’a i iPada

by Dawid Olczak on 21 września 2017

Udostępniając publicznie iOS 11 Apple oddało w nasze ręce potężne narzędzie, jakim jest ARKit. Rozszerzona rzeczywistość (Augmented Reality, AR) to w bardzo dużym skrócie funkcja wykorzystująca aparat do zeskanowania całego naszego otoczenia i pozwalająca na dodanie do niego wirtualnych obiektów, które widzimy na ekranie smartfona.

Lecz samo narzędzie nie przyda nam się do niczego – aby móc w pełni wykorzystać tkwiący w nim potencjał potrzebni są deweloperzy, którzy zaprojektują odpowiednie aplikacje. Na szczęście jest cała masa osób, które ciężko pracowały nad udostępnieniem nam odpowiednio dobrych jakościowo programów, wykorzystujących tą technologię.

berrolia

AR w App Store 

Krótką chwilę po publicznym debiucie iOS 11 w App Store zaczęły się pokazywać pierwsze gry i aplikacje wykorzystujące ARKit. Wprawdzie część z nich nie zasługuje nawet na to, by o nich wspomnieć, jest też dużo programów godnych uwagi.

Pamiętajmy jednak, że ARKit to nowość, deweloperzy dopiero się jej uczą i zastanawiają się, jak można w pełni wykorzystać drzemiący w niej potencjał. Z pewnością jednak jest to technologia, która w najbliższym czasie bardzo mocno wpłynie na to, jak gramy w gry czy używamy aplikacji. Dlatego postanowiłem przygotować dla Was zestawienie aplikacji, którymi warto się zainteresować.

Aplikacje

Night Sky (darmowa; zakupy w aplikacji) – Zaawansowane planetarium w Twoim iPhonie, od teraz wykorzystujące ARKit.

MeasureKit (darmowa; zakupy w aplikacji) – Narzędzie, dzięki któremu zwykle przyrządy miernicze możemy cisnąć w kąt.

Redbubble (darmowa) – aplikacja, dzięki której zamówimy ciekawie zaprojektowane ciuchy, poduszki, torby itp. Część z nich można oglądać w rzeczywistym świecie za pomocą ARKit.

Follow Me Dragon (8,99 zł) – Wirtualny przyjaciel dla każdego dziecka. Świetna aplikacja dla młodszych użytkowników iPhone’a.

Monster Park (13,99 zł)  – Aplikacja kierowana jest głównie dla młodszych osób, ale przyznam szczerze, że mi też daję dużo frajdy. Wirtualny T-Rex zachowuję się jak prawdziwy (podczas używania tej aplikacji koniecznie załóżcie słuchawki).

ARuler (darmowa; zakupy w aplikacji) – Kolejna świetna aplikacja miernicza, z pewnością przyda się każdej osobie.

Giphy World (darmowa) – Giphy w realnym świecie… super sprawa! Aplikacja z pewnością zrobi furorę w społecznościówkach.

Paint Space AR (darmowa; zakupy w aplikacji) – Malowanie za pomocą ARKit. Wymaga trochę wprawy, ale po dłuższej chwili da się ją opanować.

CARROT Weather (18, 99 zł) – Świetna aplikacja pogodowa wykorzystująca rozszerzoną rzeczywistość. Wirtualna “kulka” serwująca prognozę pogody potrafi być naprawdę śmieszna.

solAR – Solar System in AR (4,99 zł) – Eksploruj układ słoneczny dzięki AR. Świetna grafika i czysta przyjemność z korzystania.

Gry

Splitter Critters (13,99 zł) Naprawdę fajna i wymagająca gra z ciekawym pomysłem na siebie. Przeczytaj naszą recenzję.

Warhammer 40,000 (darmowa; zakupy w aplikacji) Całkiem przyjemna strzelanka w bardzo odległej kosmicznej przyszłości.

The Machines (23,99 zł) Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak to jest przenieść się na pole bitwy korzystając z AR, to z pewnością ta gra zaspokoi Twoją ciekawość.

Stack AR (darmowa; zakupy w aplikacji) Jeśli wydaję Ci się, że umiesz układać wieżę z klocków, to spróbuj zagrać w tą grę.

AMON (13,99 zł) Świetna grafika i dużo zabawy ze starożytnymi rzeźbami z muzeów na całym świecie, wszystko w AR.

Holo (darmowa) Jeśli chcesz wkręcić znajomych, że całkiem niedawno odwiedziła Cię zgrabna koleżanka lub zombi przechadzało się po Twoim mieszaniu, to z pewnością ta aplikacja jest dla Ciebie.

Mammoth Mini Golf AR (23,99 zł) Prehistoryczny mini golf z mamutami. Pomysł dość oryginalny, który z pewnością spodoba się młodszym członkom naszej rodziny.

ARise (13,99 zł) Wirtualne Puzzle, które wymagają od nas poruszania się, by je ułożyć Koniec z siedzeniem na kanapie.

AR – Tower (8,99 zł) Jenga w AR (kocham takie gry!)

Więcej o ARKit: 

300x300-oslo

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Dawid Olczak

Dawid Olczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem od 2010 roku. Miłośnik dobrej muzyki i książek fantasy, wieczny optymista od dziewięciu lat nieprzerwanie podróżujący po kraju.
Dawid Olczak

Link to our Facebook Page
Link to our Rss Page
Link to our Twitter Page
Link to our Youtube Page

Previous post:

Next post: