iPhone X najlepiej sprzedającym się smartfonem w Europie. Duży wzrost sprzedaży Huawei i Xiaomi

Tomek Czech   9 maja 2018

Canalys opublikowało właśnie bardzo ciekawy raport na temat europejskiego rynku smartfonów. Wynika z niego, że pierwszym kwartale tego roku najlepiej sprzedającym się smartfonem w Europie był iPhone X (aż 25% udziału w rynku). Apple i Samsung sprzedały mniej telefonów niż rok wcześniej, największy wzrost zanotowały z kolei Huawei i Xiaomi.

berrolia

Ogólnie sprzedaż smartfomów w pierwszych trzech miesiącach 2017 r. spadała o 6,3% w porównaniu do tego okresu poprzedniego roku. Stało się tak przede wszystkim za sprawą znacznie słabszej sprzedaży w Europie Zachodniej – spadek aż o 13,9%.

Tymczasem w Europie Środkowo-Wschodniej sprzedaż smartfonów wzrosła aż o 12,3%, głównie za sprawą świetnej sprzedaży w Rosji (+25,4%).

Największym sprzedawcą pozostał Samsung – ponad 15 mln sprzedanych sztuk, ale odnotował spadek o 15,4%, głównie za sprawą konkurencji na średniej i niższej półce ze strony Huawei i Xiaomi. Południowokoreańska firma ma jednak nadal 1/3 udziału w europejskim rynku smartfonów.

Na drugim miejscu znalazło się Apple (ponad 10 mln sprzedanych sztuk), ale też sprzedało mniej telefonów niż przed rokiem (o 5,1%). Co piąty smartfon sprzedany w Europie to iPhone.

Trzecie miejsce wśród największych sprzedawców przypadło Huawei (7,4 mln sprzedanych egzemplarzy). Firma zanotowała duży wzrost w porównaniu do tego samego okresu poprzedniego roku – aż o 38,6%.

Na czwarte miejsce wspięło się Xiaomi ze spektakularnym wzrostem procentowym – ponad 1000%. Jednak jeśli popatrzymy na udział w rynku (5%), modny chiński producent nie wydaje się już takim gigantem rynku, jakim niektórzy zaczęli go uważać.

Na piątym miejscu uplasowała się Nokia z 1,6 mln sprzedanych smartfonów.

Mniejsi producenci, jak LG, Sony czy Alcatel, zaliczyli “znaczący spadek sprzedaży” (Canalys nie podaje danych na temat ilości sprzedanych sztuk przez te firmy).

Raport pokazuje też duży wzrost sprzedaży smartfonów z ekranem powyżej 5,5-cala (o ponad 50%), podwójną lub potrójną kamerą (+155%) czy więcej niż 4 GB RAM (+82%).

Coraz bardziej popularne stają się też telefony z dual-SIM.

POLECAMY: iWALK Twister Steel – niezwykle wytrzymały, praktycznie niezniszczalny kabel Lightning z certyfikatem MFi w oplocie ze szlachetnej stali nierdzewnej (typ 304), z unikalną technologią szybkiego ładowania High Speed (moc wyjściowa DC-OUT: 5V/2.4A).

Przeczytaj też:

Źródło: Canalys

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: