Nowości w macOS Mojave – zrzuty ekranu

Łukasz Bernaczyk   5 października 2018

Tym razem w przeglądzie nowości macOS Mojave zajmę się funkcją, której wielu z Was zapewne często używa – zrzutami ekranu. Narzędzie to zostało znacznie rozbudowane i ma teraz kilka ciekawych, nowych opcji.

berrolia

macOS Mojave – zrzuty ekranu

Zrzuty ekranu to funkcja, którą Apple ma o niebo lepiej rozwiązaną niż Microsoftowy Windows. Zmiany, jakie zaszły w tej właśnie funkcjonalności w macOS Mojave, docenią szczególnie osoby, które często wykonują zdjęcia ekranu.

Podobnie jak w przypadku Mac App Store i tym razem Apple zaimplementowało do Maca rozwiązanie znane wcześniej z iOS.

Od iOS 11, po wykonaniu zrzutu ekranu, w dolnej części ekranu pokazuje nam się jego miniaturka, a przez jej kliknięcie możemy od razu przejść do edycji wykonanego zrzutu.

Nie inaczej jest teraz w macOS Mojave. Po wykonaniu screenshota ujrzymy jego miniaturkę w prawym dolnym roku ekranu. Jej kliknięcie przeniesie nas do edytora, w którym w prosty sposób możemy przyciąć grafikę, przeskalować ją, czy też dodać notatkę, kształt lub tekst.

Jeżeli natomiast w miniaturkę klikniemy prawym przyciskiem myszy, mamy możliwość wyboru lokalizacji zapisu pliku (biurko, dokumenty, schowek) lub możemy przekazać zrzut ekranu bezpośrednio do jednej z aplikacji, jak Mail, Wiadomości czy Zdjęcia.

Bardzo fajnym udoskonaleniem jest nowy tryb wykonywania zrzutów ekranu. Dotychczas mieliśmy dostępne opcję zrzutu całego ekranu (Shift + Command + 3) lub wybranego kawałka ekranu (Shift + Command + 4).

Teraz mamy też możliwość wywołania specjalnego interfejsu, pozwalającego na obsługę wszystkich możliwych trybów screenshotów.

Po wciśnięciu kombinacji klawiszy Shift + Command + 5 zobaczymy specjalny pasek z ikonami pozwalającymi nam wykonać kilka ciekawych operacji związanych z ekranem.

Możemy wykonać następujące czynności:

  • zrobić zrzut całego ekranu;
  • zrobić zrzut wybranego okna;
  • zrobić zrzut wybranego kawałka ekranu;
  • wykonać zapis wideo czynności wykonywanych na ekranie;
  • wykonać zapis wideo czynności wykonywanych na wybranym wycinku ekranu.

Moim zdanie powyższe usprawnienia czynią z narzędzia do zrzutów ekranów wspaniały kombajn do obsługi zdjęć naszego biurka, a z racji, że wykonuję mnóstwo screenshotów, bardzo cenię sobie tę funkcjonalność.

Zobacz poprzednie części cyklu:

MacBook Pro z wyjątkowo niskiej cenie!

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: