Nowość w macOS Mojave – Stosy i Continuity Camera

Łukasz Bernaczyk   29 września 2018

macOS Mojave już zainstalowany? Jeżeli tak, to świetnie – mamy dla Was kolejny odcinek naszego przeglądu nowości w najnowszym systemie dla Maców. Dzisiaj zajmiemy się stosami oraz Continuity Camera.

macOS Mojave – Stosy

Tę funkcję macOS Mojave uważam osobiście za bardzo przydatną. Szczególnie, kiedy – tak jak ja zapisujecie sporo plików bezpośrednio na biurko, a dopiero później rbicie w nich porządek.

Pliki na biurku przed zwinięciem w stosy.

mocOS Mojave automatycznie porządkuje taki bałagan na biurku, grupując podobne pliki właśnie w “stosy”.

O tym, według jakiego podobieństwa pliki mają być układane w stosy, decyduje użytkownik. Mamy tu następujące opcje grupowania do wyboru:

  • według rodzaju pliku;
  • według daty ostatniego otwarcia;
  • według daty dołączenia;
  • według daty zmian;
  • według daty utworzenia;
  • według tagu.

Pliki na biurku w stosach.

Po wybraniu sposobu grupowania (domyślne ustawienie to “według rodzaju pliku”) nasze dokumenty zapisane na biurku zostaną zestawione w stosy. Każdy z nich zawiera tylko pliki danego typu (np. zdjęcia). Po kliknięciu na stos, zostanie on rozwinięty i zobaczymy jego pełną zawartość.

Funkcjonalność stosów nie ma oddzielnie określonych wymagań sprzętowych (w przeciwieństwie do niektórych innych nowości w macOS Mojave), więc będzie działała na każdym komputerze, na którym możemy zainstalować Mojave.

Zmiana sposobu grupowania stosów.

Aby uruchomić działanie stosów, z menu Findera wymieramy kolejno Widok > Używaj stosów.

W celu zmiany kategorii, według której następuje grupowanie, wybierz z menu Finder Widok > Grupuj stosy wg.

Obydwa powyższe ustawienia możecie także wybrać z menu kontekstowego, które z kolei otworzycie klikając prawym przyciskiem myszy na biurku.

macOS Mojave – Continuity Camera

Funkcja Continuity Camera na MacBooku i iPhonie.

Continuity Camera to funkcja, która świetnie pokazuje jak dobrze zintegrowane są ze sobą poszczególne systemy operacyjne od Apple (w tym wypadku macOS i iOS).

Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem Maca i iPhone’a lub iPada, możesz teraz bardzo łatwo wstawić zdjęcie wykonane twoim smartfonem czy tabletem np. do treści maila czy prezentacji Keynote.

Tworząc taką prezentacje, w momencie, w którym chcesz zrobić szybko zdjęcie iPhonem i szybko przekazać je do Keynote’a, wystarczy z menu programu wybrać kolejno Wstaw > Zaimportuj z iPhone’a > Zdjęcie.

Wstawianie zdjęcia z iPhone’a za pomocą Continuity Camera.

Na telefonie automatycznie odpali się aplikacja aparatu, a po wykonaniu fotografii, ujrzymy ją wstawioną w dokument na Macu.

Funkcja Continuity Camera działa między innymi z aplikacjami Finder, Mail, Wiadomości, Notatki, Pages, Keynote i Numbers.

Jeżeli chodzi o kompatybilność, funkcji można używać na każdym Macu, na który dostępny jest system macOS Mojave. Listę tych urządzeń znajdziecie tutaj.

Pamiętajcie, że Continuity Camera wymaga też iPhone’a lub iPada z systemem iOS 12 bądź nowszym.

Maki w chipami z serii "M" w rewelacyjnych cenach!

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: