Nowość w macOS Mojave – widok galerii, panel metadanych i inne usprawnienia Findera

Łukasz Bernaczyk   8 października 2018

W tym odcinku przeglądu nowości w macOS Mojave zajmę się usprawnieniami, jakie wprowadzono do systemowego Findera, a wśród nich: widok galerii, szybkie czynności, panel metadanych i nowości w szybkim przeglądzie.

berrolia

Nowości w macOS Mojeve – Finder

Panel metadanych

Dla mniej obeznanych z terminologią komputerową, metadane to zestaw szczegółowych danych dotyczące konkretnego pliku.

Dla plików tekstowych czy arkuszy kalkulacyjnych będą to np. data utworzenia dokumentu, autor, data ostatniej edycji, itp. Dla zdjęcia będą to data i czas utworzenia, model aparatu, wartość przesłony, czułość ISO i itd.

Dotychczas, aby uzyskać takie informacje na Macu trzeba było otworzyć dodatkowe okno z właściwościami pliku i tam szukać konkretnych danych.

Teraz, we wszystkich widokach plików po prawej stronie mamy panel metadanych, który daje nam dostęp do informacji wspomnianych powyżej. Dane pokazują się od razu po zaznaczeniu pliku w Finderze.

Szybki przegląd

Bardzo fajna opcja, bez której ciężko byłoby mi pracować. Szybki przegląd pozwalający na natychmiastowe podejrzenie zawartości pliku, bez otwierania dedykowanego dla tego typu plików programu.

Szybki przegląd wywołujemy przez naciśnięcie spacji, po uprzednim zaznaczeniu pliku, który chcemy podejrzeć.

Opcja była już dostępna we wcześniejszych systemach operacyjnych Apple, ale teraz została wyposażona w dodatkowe narzędzia.

W macOS Mojave, oprócz podejrzenia pliku, możemy go edytować bez otwierania właściwego programu. Super sprawa oszczędzająca mi masę czasu. Możemy np. dodawać adnotację do plików PDF, obracać i kadrować zdjęcia, a nawet przycinać pliki audio i wideo.

Szybkie czynności

Jeśli myślicie, że ekspresowa obróbka, np. zdjęcia w szybkim przeglądzie to fajna sprawa, to ucieszy Was też kolejny zestaw nowych narzędzi. Okazuje się, że aby obrócić zdjęcie czy przyciąć plik audio, nie musimy nawet otwierać szybkiego przeglądu.

Nowy pasek z szybkimi czynnościami, umieszczony w prawym dolnym rogu okna, pozwala nam wykonać te czynności bezpośrednio z Findera.

Widok galerii

Nowy widok plików dołącza do trzech znanych nam z wcześniejszych macOS-ów. Teraz, oprócz widoku ikon, listy i kolumnowego mamy czwartą opcję – widok galerii.

Widok galerii świetnie nadaje się do przeglądania zdjęć, gdyż mamy w nim duży, umiejscowiony centralnie podgląd pliku. U jego dołu widok pozostałych plików w katalogu, które możemy przewijać w lewo lub w prawo, a po prawej spory panel z metadanymi.

Poprzednie części cyklu:

MacBook Pro z wyjątkowo niskiej cenie!

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: