Przegląd nowości w iOS 12 – Skróty

Łukasz Bernaczyk   8 października 2018

W kolejnym odcinku naszego przeglądu nowości w iOS 12 opiszę jedną z najciekawszych nowinek – aplikację Skróty. Pozwala ona na zapisanie ciągu czynności, które ma wykonać za Ciebie iOS, a następnie wywołanie tej sekwencji za pomocą jednego tapnięcia lub wcześniej ustalonego polecenia dla Siri.

berrolia

Na wstępie dodam, że z dobrodziejstw aplikacji Skróty skorzystają wyłącznie użytkownicy iPhone’ów od 6s w górę. Nie znajdziecie więc tej apki na następujących urządzeniach (mimo, iż możecie na nich zainstalować iOS 12):

 • iPhone 5S
 • iPhone SE
 • iPhone 6
 • iPhone 6 Plus

Worklfow

W 2017 roku Apple kupiło aplikację Workflow, a jej twórcy dołączyli do zespołu z Cupertino. Jeżeli znacie Workflow, zauważycie, że Skróty to… niemalże ta sama aplikacja.

Skróty

Jest to kombajn pozwalający na automatyzację czynności, jakie wykonujemy na naszych telefonach, a następnie zapisanie ich w postaci sekwencji rzeczy, które ma za nas wykonać iOS.

Dla przykładu – możemy utworzyć skrót, który po wywołaniu komendy „Hey Siri, good morning”, wykona za nas następujące czynności:

 1. Podniesie rolety w całym domu.
 2. Włączy naszą ulubioną playlistę lub stację radiową.
 3. Podniesie temperaturę na termostatach w wybranych pomieszczeniach.
 4. Włączy światło w łazience
 5. Ustawi przypomnienie by o określonej godzinie wyjść z domu.

Oczywiście powyższy przykład wymaga odpowiednio zautomatyzowanego domu, ale jest też masa innych możliwości, które możemy zautomatyzować używając wyłącznie naszego iPhone’a.

Tutaj za przykład może nam posłużyć skrót pozwalający nam na:

 1. Wskazaniu wszystkich spotkań zapisanych w naszym kalendarzu na da dzień.
 2. Po wybraniu konkretnego spotkania, system pokaże nam w nawigacji drogę do miejsca spotkania
 3. Pobierze czas dojazdu
 4. Wyśle do uczestników spotkania wiadomość, że będziemy na spotkaniu o czasie, a jeżeli nie zdążymy na spotkanie, wiadomość będzie zawierała informację o ile minut się spóźnimy.

Ciężko byłoby opisać wszystkie możliwości aplikacji Skróty, bo samych warunków, których możemy użyć jako kolejny krok skrótu jest już ponad 300, a w każdym z nich masa parametrów, które możemy dowolnie ustawiać.

Na początku obcowania z aplikacją skróty wydaje się to nieco skomplikowane, ale uwierzcie – po zrobieniu 2-3 takich skrótów jest to już dużo łatwiejsze, a wtedy ogranicza Was w zasadzie tylko wyobraźnia.

Trzeba też dodać, że jeśli posiadaliście aplikację Workflows, po instalacji iOS 12 zamieniła się ona automatycznie na aplikację Skróty, a wszystkie “stare” workflows, które mieliście zapisane, dalej działają bez zmian.

Zobacz przykładowe skróty/workflows:

Pozostałe nowości iOS 12:

 1. Memoji i Animoji
 2. Powiadomienia
 3. Czas przed ekranem
 4. Miarka
 5. Zdjęcia
 6. Wiadomości i FaceTime
 7. Dyktafon, Książki i CarPlay

MacBook Pro z wyjątkowo niskiej cenie!

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: