Przegląd nowości w iOS 12 – Zdjęcia

Łukasz Bernaczyk   23 września 2018

W tym odcinku przeglądu nowości w iOS 12 zajmiemy się aplikacją Zdjęcia, a właściwie nowymi funkcjami, które się w niej pojawiły – jest to przede wszystkim zdecydowanie ulepszone wyszukiwanie i udostępnianie zdjeć przez iCloud.

berrolia

iOS 12 – Zdjęcia

Systemowa aplikacja zdjęcia otrzymała solidny update w postaci zupełnie nowych funkcji oraz rozbudowy tych już istniejących.

Wyszukiwanie

Pierwsza zmiana dotyczy opcji „Szukaj”. Wyszukiwarka wewnątrz aplikacji pozwala teraz na wyszukiwanie zdjęć po ponad 4 milionach różnych haseł, które Apple zaimplementowało do jej silnika.

Możemy zatem wyszukać wszystkie zdjęcia, na których jest morze lub konkretniej klify, czy też te fotki, na których jesteśmy na koncercie lub w muzeum.

Z automatu na stronie głównej zakładki „Szukaj” wasze zdjęcia zostaną podzielone na sekcje:

  • Chwile
  • Osoby
  • Miejsca
  • Kategore
  • Grupy

Dla Ciebie

Kolejną nowością jest zakładka „Dla Ciebie”, która również pokazuje kilka ciekawych kategorii zdjęć:

  • Wspomnienia – funkcja dostępna we wcześniejszych wersjach iOS, polegająca na tym, że aplikacja automatycznie dzieli nasz fotki na zbiory zwane właśnie Chwilami. Każda Chwila charakteryzuje się zbieżnym czasem wykonania zdjęć lub też takim samym miejscem czy osobami na zdjęciach. Do tego wszystkiego apka dorabia okładkę ze stosownym podpisem.
  • Polecane zdjęcia – tutaj aplikacja wyświetla zdjęcia, które według niej są godne polecenia. Za algorytmy doboru zdjęć odpowiada sztuczna inteligencja. Wszystko odbywa się na pokładzie naszego iPhone’a, więc w pewnym sensie możemy powiedzieć, że nasz iPhone ma własne poczucie gustu.

  • Sugestie udostępniania – ta kategoria również używa uczenia maszynowego – rozpoznaje twarze na zdjęciach, porównuje je z naszymi kontaktami i sugeruje udostępnienie zdjęć osobie, która pojawiła się na waszych zdjęciach.
  • Sugestie efektów – tu, podobnie jak wyżej, apka wyszukuje zdjęcia, które np. najlepiej nadają się na portret lub takie, które fajnie będą wyglądały zapętlone.

Dodam jeszcze, że wspomniane uczenie maszynowe odbywa się całkowicie na urządzeniu („on-device machine lerning”) – dane nie są nigdzie wysyłane, co zapewnia pełne bezpieczeństwo.

Cały proces odbywa się też za pomocą szyfrowania w formie „end-to-end encyption”, co dodatkowo zabezpiecza wasze dane przed upublicznieniem. Co ciekawe, zabezpiecza je także przed samym Apple.

Udostępnianie zdjęć przez iCloud

Na koniec zostawiłem sobie moją ulubioną nową funkcję w Zdjęciach – udostępnianie łączy iCloud. Jeżeli jeszcze nie odkryliście tej funkcjonalności, to już spieszę z wyjaśnieniem.

W iOS 12 możecie wybrać dowolne zdjęcia z biblioteki, a następnie skopiować ich tzw. „łącze iCloud” i przesłać w dowolny sposób do osób, którym chcecie tę fotografię udostępnić.

Takie zdjęcia zostaną tymczasowo umieszczone na Waszym koncie iCloud i po kliknięciu na link będzie można je zobaczyć w przeglądarce internetowej na dowolnym urządzeniu.

To świetna opcja, szczególnie kiedy chcecie udostępnić paczkę zdjęć wielu osobom i nie wiecie jakie telefony i komputery posiadają.

Dodam, że wygenerowane w ten sposób “łącza iCloud” działają przez 30 dni.

Przeczytaj też: 5 moich ulubionych funkcji iOS 12.

Przegląd nowości w iOS 12:

Mac od ręki i w super cenie!

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: