Nowości w macOS Mojave – Tryb ciemny i dynamiczne tapety

Łukasz Bernaczyk   26 września 2018

Witam Was w pierwszym odcinku cyklu przeglądu nowości w macOS Mojave. Podobnie jak w serii artykułów z nowościami w iOS 12, również w przypadku nowego systemu operacyjnego na Maki postaram się omówić wszelkie większe zmiany jakie on wprowadza.

W tym artykule zajmę się najbardziej widocznymi nowościami – trybem ciemnym, czyli dark mode oraz dynamicznie zmieniającymi się tapetami.

berrolia

Wymagania sprzętowe macOS 10.14 Mojave

Na wstępie nadmienię, na jakich sprzętach zainstalujemy najnowszy system operacyjny dla Maków:

  • MacBook (z początku 2015 r. lub nowszy)
  • MacBook Air (z połowy 2012 r. lub nowszy)
  • MacBook Pro (z połowy 2012 r. lub nowszy)
  • Mac mini (z końca 2012 r. lub nowszy)
  • iMac (z końca 2012 r. lub nowszy)
  • iMac Pro (2017)
  • Mac Pro (z końca 2013 r., z połowy 2010 r. i z połowy 2012 r. z zalecanymi kartami graficznymi obsługującymi oprogramowanie Metal)

Aby sprawdzić wersję Twojego Maka, kliknij w logo Apple w lewym górnym rogu ekranu, a następnie wybierz “Ten Mac”.

macOS Mojave – Tryb ciemny

Pierwsze przesłanki pojawienia się dark mode na Macu pojawiły się w macOS Sierra, kiedy to Apple wprowadziło ciemny Dock i górny pasek menu.

Jednak dopiero macOS Mojave wprowadza kompletny tryb ciemny, w pełnym tego zwrotu znaczeniu. Cały system, włącznie z oknami Findera oraz wszystkimi aplikacjami systemowymi możemy teraz oglądać w ciemnych barwach.

Z każdym dniem funkcję tę wspiera też coraz więcej aplikacji firm trzecich.

Dark mode w szczególności przyda się osobom zajmującym się obróbką zdjęć czy wideo. Przeglądanie tego typu plików w trybie ciemnym pozwala lepiej skupić się na detalach, np. zdjęcia, a także sprawia, że zdjęcie wydaje się lepiej odcinać od tła.

Ponadto tryb ciemny bardzo dobrze sprawdza się, kiedy używamy komputera w zaciemnionym pomieszczeniu – świecenie monitora jest wtedy znacznie mniejsze niż w przypadku jasnych okien czy pasków menu, a oczy mniej się męczą.

Istnieje także możliwość wyboru koloru, tzw. akcentu, czyli barwy w jakiej podświetlają się niektóre elementy interfejsu, np. menu.

Ustawienia trybu ciemnego znajdziecie wchodząc kolejno w menu  > Preferencje systemowe > Ogólne.

macOS Mojave – Dynamiczne tapety

Dynamiczne tapety lub “dynamiczne biurko”, (bo taką nazwę znajdziemy w „Preferencjach systemowych” w sekcji „Wygaszacz i biurko”) to  tapety, które zmieniają się automatycznie w zależności od aktualnej pory dnia.

Obecnie dostępne są tylko dwie tapety dynamiczne: jedna przedstawiająca pustynię Mojave, druga – niebo.

Funkcja ta uzmysłowiła mi, jak długo każdego dnia siedzę przy komputerze: zaczynam z widokiem świtu nad pustynią Mojave, a kończę, gdy zapadł już nad nią zmrok.

Żeby dynamiczne tapety działały poprawnie, musimy mieć włączone usługi lokalizacji na Macu, po to, by system poprawnie ustalił strefę czasową i zmieniał tapety zgodnie z faktycznie zmieniającą się porą dnia.

Mam nadzieję, że wkrótce Apple zaproponuje większą ilość dynamicznych tapet, bo wygląda to naprawdę świetnie.

Ustawienia dynamicznych tapet znajdziecie wchodząc kolejno w menu  > Preferencje systemowe > Wygaszacz i biurko > Biurko.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: