macOS Mojave – nowości w aplikacjach systemowych

Łukasz Bernaczyk   22 października 2018

To już ostatni odcinek cyklu z nowościami w macOS Mojave. W tym artykule zajmiemy się nowościami w aplikacjach systemowych, takich jak FaceTime, Dom i Dyktafon.

berrolia

macOS Mojave to nie tylko zmiany w istniejących aplikacjach systemowych, ale także zupełnie nowe aplikacje, które po raz pierwszy pojawiają się na Macu, a znamy je bardzo dobrze z iOS. Do takich apek należą przede wszystkim Dom i Dyktafon, więc może zacznijmy od nich.

macOS Mojave – Dom

Jeżeli posiadasz instalację inteligentnego domu zgodną z HomeKit, ta aplikacja pewnie bardzo Cię ucieszyła.

Program Dom, znany bardzo dobrze z systemu iOS, pozwala teraz kontrolować „smart urządzenia” z poziomu Twojego Maca.

Wygląd aplikacji jest niemalże identyczny jak tej z iOS, co powinno ułatwić obsługę. Integracja apki Dom z macowym Siri pozwala po raz pierwszy w historii na głosową kontrolę urządzeń HomeKit bezpośrednio z komputerów Apple.

Przy okazji polecam Wam serię artykułów Dawida Olczaka – Inteligenty dom z HomeKit, który przeprowadzi Was krok po kroku przez tematykę automatyzacji Waszego domu zgodną ze standardem Apple, jakim jest HomeKit.

macOS Mojave – Dyktafon

Teraz notatki głosowe, wywiady czy wszelkie inne nagrania audio możecie również rejestrować na Macu za pomocą dobrze znanej z iPhone’a aplikacji Dyktafon.

Wraz z iOS 12 apka trafiła także na iPady, a macOS Mojave wprowadza ją do komputerów Apple.

Sprawa o tyle fajna, że Apple wraz z nowym Dyktafonem wprowadziło zapis wszystkich nagrań w iCloud. Można więc teraz nagrać coś na iPhonie, a następnie otworzyć i wyedytować na Macu. Oczywiście funkcjonalność działa też w odwrotną stronę.

macOS Mojave – FaceTime

Nie jest to co prawda programowa nowość na Macu, bo wideorozmowy FaceTime są obecne w systemach operacyjnych na Maki już od dawna. Nowy FaceTime wprowadza jednak pewne udoskonalenia.

Po pierwsze, FaceTime na Macu obsługuje teraz połączenia grupowe aż do 32 uczestników w jednej konwersacji. Ten sam upgrade został wprowadzony do iOS 12, następnie usunięty z systemu operacyjnego na iPhone’y i ponownie przywrócony w najnowszej wersji beta iOS 12.1.

Po drugie grupowe konwersacje obsługują teraz zarówno połączenia wideo, jak i tylko audio, co oznacza, że do rozmowy FaceTime mogą dołączyć osoby prowadzące konwersację bezpośrednio z Apple Watcha czy HomePoda.

***

To już wszystkie najistotniejsze nowości systemu macOS Mojave. Jeżeli ominąłeś któryś z odcinków, poniżej znajdziesz ich pełną listę w raz z linkami do konkretnego materiału.

Polecam też lekturę cyklu Przegląd nowości w iOS 12, w którym omówiłem wszystkie nowinki, jakie Apple przygotowało dla użytkowników w najnowszej odsłonie systemu operacyjnego na iPhone’y i iPady.

Zobacz poprzednie części cyklu o nowościach w macOS Mojave:

MacBook Pro z wyjątkowo niskiej cenie!

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: