Huawei kopiuje iPhone’a, szpieguje użytkowników i nikogo to nawet już nie obchodzi – tak wygląda teraz rynek smartfonów

Tomek Czech   17 października 2018

Jeśli oglądacie materiały marketingowe zaprezentowanego wczoraj z hukiem Huawei Mate 20 i wydaje się Wam, że z jakiegoś powodu na tym telefonie zainstalowano Apple Music lub jakimś cudem udało się tam ściągnąć aplikację Zdrowie od Apple, to jesteście w błędzie. To są natywne aplikacje, których ikony Huawei po prostu bezczelnie skopiowało z iPhone’a (ikona Ustawień też wygląda znajomo, nie?).

berrolia

Chińska firma nie była też w stanie stworzyć własnej ikony “żywych zdjeć”, więc ją sobie “pożyczyła” od Apple. Podejrzewam, że bez pytania.

Podobnie rzecz się ma z wieloma innymi elementami interfejsu, np. share/action sheet.

Materiały promocyjne Mate 20 też wyglądają dziwnie znajomo…

A teraz najlepsze, a właściwie najsmutniejsze – notch. Niemal wszyscy producenci skopiowali go z iPhone’a, ale Huawei zrobiło z niespotykaną precyzją – wycięcie w ekranie Mate 20 wygląda niemal identycznie pod względem kształtu i rozmiaru, jak notch we flagowcach Apple.

Ale to jeszcze nic – firma z Cupertino zastosowała wycięcie dlatego, że usunęła przycisk Home z Touch ID, zastąpiła go systemem rozpoznawania twarzy i uznała, że wycięcie będzie lepsze niż górna ramka przez całą szerokości telefonu. Huawei zastosowało notcha pomimo, że Mate 20 posiada skaner linii papilarnych wbudowany w ekran. Co nam przez to komunikuje? Że albo czytnik linii papilarnych nie działa wystarczajaco dobrze i potrzebuje wsparcia ze strony systemu rozpoznawania twarzy (bo gdyby działał idealnie, mogliby zrezygnować z notcha i chwalić się “world’s first truly edge-to-edge screen”), albo że zastosowali wycięcie tylko dlatego, że taki jest teraz trend na rynku smartfonów (i że użytkownicy, zwłaszcza w Chinach, chcą, żeby ich smartfon przypominał iPhone’a).

Niestety, tak przyzwyczailiśmy się już do kopiowania przez wiele firm (głównie chińskich, na czele z Xiaomi) rozwiązań innych producentów (głównie Apple), że nikt już prawie tego nie zauważa, a jeśli nawet – to mu to nie przeszkadza.

 

(Nie)bezpieczeństwo

Niestety wydaje się też, że w czasach, kiedy tak ważna staje się ochrana naszej prywatności i dbanie o bezpieczeństwo w sieci, większość użytkowników smartfonów ma w nosie te kwestie – pomijając, że sam Android to w zasadzie zaprzeczenie ochrony prywatności, to właśnie Huawei ma wiele problemów związanych z tą właśnie kwestii.

Na początku tego roku amerykańskie agencje – FBI, CIA oraz NSA, a także kanadyjski wywiad oskarżyły Huawei i ZTE o to, że ich smartfony umożliwiają podsłuchiwanie użytkowników przez chińskie służby. Telefony tych marek zostały m.in. oficjalnie zbanowane przez Pentagon.

Oczywiście zarówno Huawei jak i ZTE zaprzeczyły tym oskarżeniom, ale sprawa nie została wyjaśniona do dzisiaj i smartfony obydwu producentów nie są sprzedawane przez żadną z największych sieci komórkowych w USA.

W dodatku, francuski ekspert od bezpieczeństwa, Elliot Alderson, odkrył kilka dni temu, że niektóre natywne aplikacje w Huawei P20 wysyłają dane, łącznie z lokalizacją telefonu, prosto na serwery firmy, bez wiedzy użytkownika.

Zarówno Huawei, jak i wielu innych producentów smartfonów z Androidem, próbuje odwrócić uwagę od tych kwestii specyfikacją swoich telefonów – więcej RAM, więcej rdzeni procesora, więcej megapikseli, itd., która i tak najczęściej robi wrażenie tylko na papierze (choć uczciwie trzeba przyznać, że hardware’owo to dobre, czasem nawet bardzo dobre sprzęty).

Wybór należy do nas.

Przeczytaj też: 

Najlepsza oferta Apple dla firm👇

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: