Premiera nowego MacBooka (Air) już za tydzień – raport

Tomek Czech   23 października 2018

Od dawna spodziewaliśmy się, że w październiku Apple zaprezentuje nowe MacBooki, w tym następcę MacBooka Air. Teraz wiemy już, że firma zapowiedziała konferencję na 30 września, więc najprawdopodobniej wtedy pojawią się nowe laptopy (oraz iPady Pro).

Kolejnym dowodem, że już w następnym tygodniu zobaczymy następcę Aira jest email, jaki jedna ze szkół w Stanach Zjednoczonych otrzymała od Apple. Zamówiła ona MacBooka Air, iPada oraz Apple Pencil – zamówienie na rysik i tablet zostało zrealizowane, natomiast w sprawie laptopa szkoła otrzymała informację, że będzie on dostępny od 30 października.

Nowy MacBook (Air) 2018

Zbieżność dat nie może być przypadkowa – Apple z pewnością nie ma problemów z dostępnością MacBooka Air. Jeśli nie zrealizowało zamówienia, to raczej nie jest to spowodowane niczym innym niż tym, że za kilka dni (w dniu konferencji) pojawi się nowy model, prawdopodobnie w takiej samej lub podobnej cenie.

Czy będzie to tylko lekkie odświeżenie Aira i wyposażenie go w nieco lepszy procesor czy układ graficzny? To wątpliwe, z dwóch głównych powodów.

Po pierwsze, MacBook Air to już dość stara konstrukcja, bez ekranu Retina, portów USB-C i wielu innych technologii, które Apple zastosowało w nowszych modelach – MacBooku Pro i MacBooku 12″. Airowi należy się całkowity redesign, nie odświeżenie.

Po drugie, od wielu miesięcy pojawiają się doniesienia o tym, że Apple pracuje nad zupełnie odmienionym, “budżetowym” modelem – prawdopodobnie nie będzie się on nazywał już “Air” (po prostu “MacBook”?), będzie posiadał 13-calowy ekran Retina, jego obudowa będzie wielkości obecnego modelu 12-calowego (dzięki cieńszym ramkom wokół ekranu), zostanie wyposażony w Touch ID (ale nie Touch Bar).

Ten model ma być najtańszym laptopem Apple: według Bloomberga, będzie kosztował około tysiąca dolarów, czyli tyle, ile obecny model “wejściowy” MacBooka Air, albo jeszcze mniej. Informatorzy Digitimes spekulowali kilka miesięcy temu, że może on kosztować 899 lub nawet 799 dol.

Najtańsza wersja MacBooka Air kosztuje w tej chwili w Polsce 4799 zł (w Apple Online Store). Jest duża szansa, że za nowy model będziemy musieli zapłacić mniej.

Konferencja Apple odbędzie się już w następny wtorek, 30 października. Start o godzinie 15:00 czasu polskiego. Na ThinkApple będziemy oczywiście na bieżąco relacjonować wszystkie wydarzenia z tego eventu.

Z miłości do Apple

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: