Nikkei publikuje kolejny nieprawdziwy raport – tym razem o rzekomo słabej sprzedaży iPhone’a XR

Tomek Czech   5 listopada 2018

Pamiętacie zeszłoroczny raport Nikkei o tym, że Apple ograniczyło produkcję iPhone’a X o połowę z powodu słabej sprzedaży? Oczywiście okazało się to kompletną bzdurą, o czym zresztą od razu napisaliśmy nie tylko my, ale również wielu innych komentatorów bacznie obserwujących Apple. Teraz japoński serwis publikuje podobne “rewelacje” – firma z Cupertino miała mocno ograniczyć produkcję iPhone’a XR z powodu “rozczarowującego, niskiego popytu”.

berrolia

Okazuje się, że Nikkei niemal co roku podaje podobną informację – o mocnym ograniczeniu produkcji ze względu na słabą sprzedaż, o niemal każdym modelu iPhone’a (np. o iPhonie 7 czy iPhonie 6s ). Informacje serwisu nigdy się jednak nie potwierdzają, wszystkie kolejne iPhone’y sprzedają się świetnie.

Niestety, każdego roku media bezrefleksyjnie cytują podawane przez Nikkei informacje. Nie tylko serwisy technologiczne, ale wielcy wydawcy, jak The Wall Street Journal, Bloomberg, CNBC, Yahoo Finance, Forbes, Fortune, itd.

Tak samo stanie się teraz – wiele mediów napisze (często z nieskrywaną satysfakcją) o słabej sprzedaży iPhone’a XR na podstawie raportu Nikkei. Czytając te teksty pamiętajcie, że podawane tam informacje to kompletne bzdury.

O prostym giełdowym mechanizmie grania przez wielkie instytucje finansowe na spadek ceny akcji Apple i wykorzystywaniu do tego światowych mediów świetnie opowiada Rene Ritchie z iMoore:

Źródło

HIT! Szybka ładowarka bezprzewodowa Spigen F305W przeceniona z 139 zł na 69 zł

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: