iOS 13 – duży wyciek na temat nowych funkcji dla iPhone’a i iPada

Łukasz Bernaczyk   15 kwietnia 2019

iOS 13 trafi w ręce większosci użytkowników zapewne dopiero we wrześniu. Jednak prezentacji nowego systemu, jak i pierwszej wersji beta przeznaczonej dla deweloperów spodziewamy się już na początku czerwca podczas konferencji WWDC 2019. Kilka nowych szczegółów na temat iOS 13 wyciekło już dzisiaj. Zobaczmy, co nowego szykuje Apple.

berrolia

Nowe funkcje w iOS 13

Informacje o nowych funkcjach iOS 13 podał dzisiaj portal 9to5mac, powołując się na rozmowę z osobami uczestniczącymi w tworzzeniu nowego systemu operacyjnego na iPhone’y i iPady. Nie jest to pełna lista nowości, lecz tylko kilka „smaczków”, które czekają nas w nowej odsłonie iOS.

iOS 13: Dark Mode

Długo wyczekiwany tryb ciemny, znany chociażby z macOS, w końcu trafi także do iOS. Funkcję będzie można włączyć w Ustawieniach i ma objąć cały system, sprawiając, że wszystkie aplikacje iOS dostaną ciemną wersję wyglądu.

Zobacz koncept iOS 13 z dark mode.

iOS 13: okna aplikacji

Ta nowość dotyczyć będzie przede wszystkim iPadów i znacząco rozszerzy multitasking w iOS. W 13. wersji sytemu aplikacje będą mogły posiadać wiele okien, podobnie jak obecnie w macOS.

Dodatkowo, wewnątrz każdego okna będziemy mogli używać wielu „paneli”, które domyślnie będą przyczepiały się do krawędzi okna zajmując jego określoną powierzchnię ( np. ½ lub 1/3 okna). „Panele” będzie można dowolnie przemieszczać, a nawet układać jeden na drugim, a efekt głębi będzie wskazywał, który z nich jest na górze.

iOS 13: nowy panel głośności

Obecnie, przy zwiększaniu lub zmniejszaniu głośności w iOS widzimy kwadratowy panel zasłaniający sporą część ekranu, zwłaszcza na iPhonie. Interfejs ma zostać zupełnie przeprojektowany, tak, by nie był „inwazyjny”.

iOS 13: gesty cofania i ponowienia czynności

To również funkcjonalność, która będzie bardzo użyteczna, a wielu użytkowników narzekało na  jej brak. Chodzi o możliwość cofnięcia lub ponowienia ostatnio wykonanej czynności. Gesty mają być wykonywane trzema palcami i np. dla wprowadzanego tekstu będzie to przesunięcie ich od jednej do drugiej krawędzi wirtualnej klawiatury.

iOS 13: manager fontów

Zupełna nowość w iOS. Obecnie zainstalowanie dodatkowych fontów jest praktycznie zarezerwowane wyłącznie dla deweloperów i wymaga instalacji specjalnego profilu. Stan ten ma się zmienić w iOS 13, gdzie zostanie wprowadzony manager fontów, pozwalający je dowolnie instalować lub odinstalowywać.

iOS 13: nowa inteligenta aplikacja Mail

Systemowa apka Mail ma się w końcu doczekać poszerzenia obecnych możliwości. Program będzie zdolny do inteligentnego  organizowania wiadomości w kategorie, takie jak „zakupy”, „podróże” czy „nieistotne”.

iOS 13: możliwość zaznaczenia wielu plików

Kolejna użyteczna nowość. W iOS 13 będziemy mogli zaznaczać wiele plików naraz, niezależnie od widoku, w którym operujemy. Czynność będzie możliwa do wykonania przy użyciu dwóch palców i będzie działała podobnie, jak ma to miejsce na macOS czy Windows przez przeciągnięcie zaznaczenia.

iOS 13: nowości w Safari

Na iPadach z iOS 13 przeglądarka Safari będzie skuteczniej prosiła o pełną witrynę strony (w wersji desktop). Obecnie często wyświetlana jest mobilna wersja witryny, co niejednokrotnie budzi irytacje, ponieważ renderowana jest strona przeznaczona na mniejsze ekrany, takie jak wyświetlacz iPhone’a.

iOS 13: pozostałe nowości

Poza wymienionymi wyżej zmianami, w iOS 13 mamy zobaczyć także zupełnie przeprojektowaną aplikację Przypomnienia, lepsze wsparcie dla klawiatur i dyktowania w językach innych niż angielski, rozszerzone możliwości wywołania wydruku z „wnętrza” aplikacji. Skuteczniejsze ma byc też wywoływanie Siri komendą „Hey, Siri” w głośnym otoczeniu.

Apple Watch Series 7 dostępny na Amazon.pl - szybka dostawa!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: