Galaxy Fold rozebrany na części. Specjaliści z iFixit podają 4 przyczyny psującego się składanego ekranu

Łukasz Bernaczyk   24 kwietnia 2019

iFixit – firma znana z tego, że w profesjonalny sposób rozbiera na części i opisuje różnego rodzaju elektronikę użytkową, wzięła na warsztat Samsunga Galaxy Fold. Po rozłożeniu składanego smartfona na części pierwsze specjaliści wskazali cztery powody, które według nich mogą być przyczynami usterek w, delikatnie mówiąc, awaryjnym na razie prototypie składanej słuchawki.

berrolia

Samsung Galaxy Fold – 4 przyczyny awaryjności ekranu

Telefon ze składanym ekranem od Samsunga trafił niedawno w ręce pierwszych recenzentów i zaliczył ogromny false start. Po niecałych dwóch dniach użytkowania w wieku egzemplarzach ekrany nawalały, sprawiając, że urządzenia stawały się bezużyteczne. Z tego powodu Samsung odwołał światową premierę Galaxy Fold.

Po rozebraniu Folda na najdrobniejsze elementy, iFixit wskazuje następujące potencjalne przyczyny problemów i awaryjności urządzenia:

1. Brak szklanej powierzchni ochronnej na składanym ekranie OLED. Galaxy Fold, by mógł posiadać składany ekran, nie posiada szklanego panelu – zastąpiono go folią ochronną. iFixit sugeruje, że takie rozwiązanie nie stanowi dostatecznego zabezpieczenia i czyni ekran wyjątkowo podatnym na uszkodzenia mechaniczne, szczególnie przy częstym składaniu i rozkładaniu elastycznego panelu OLED.

2. W miejscu zgięcia ekranu telefon posada 7 milimetrową szczelinę (przerwę w ramce ekranu) umożliwiającą dostawanie się drobnych zanieczyszczeń i wilgoci do wnętrza wyświetlacza. iFixit uważa, że właśnie ta wada jest przyczyną większości awarii, które dotknęły rozesłane recenzentom egzemplarze.

3. Trzecią przyczyną awaryjności ma być błędny według iFixit proces sprawdzania elastycznych ekranów na etapie testów przeprowadzanych przez Samsunga.

Koreański producent chwalił się, że specjalnie zbudowany robot rozkładał i składał smartfon Galaxy Fold 200000 razy bez awarii ekranu. iFixit wskazuje, że ludzie otwierają i zamykają telefon w zupełnie inny sposób niż robił to robot, który równomiernie rozkładał siły nacisku na obie części ekranu oraz wykonywał całą czynność płynnie.

Ludzie nie są robotami i nie są w stanie wykonywać tych czynności z taką dokładnością. Punktowy nacisk ludzkich palców sprawia, że siła przyłożona do niektórych miejsc ekranu jest zbyt duża i uszkadza wyświetlacz.

4. Samsung postawił na wygląd, a nie na praktyczne wykorzystanie elastycznego ekranu. Składany wyświetlacz nie posiada linii załamania ekranu, co sprawia, że rozłożony wygląda bardzo fajnie, jak jednolita tafla. W momencie zamykania telefonu brak wyznaczonej linii załamania sprawia, że siły działające na środkową cześć ekranu rozkładają się w wielu miejscach, zamiast w jednej linii, co będzie powodowało znaczne zwiększenie uszkodzenia ekranu wraz z ilością jego rozłożeń i złożeń.

iFixit podaje cztery główne przyczyny awaryjności Galaxy Fold, aczkolwiek wyraźnie wskazuje, że są też inne powody do obaw, wynikające z architektury smartfonu Samsunga. Pod wątpliwość poddaje na przykład wytrzymałość elastycznych taśm łączących podzespoły w obu skrzydłach telefonu.

Przeczytaj też: Afera z Galaxy Fold – oświadczenie Samsunga, które pogrąża ich jeszcze bardziej

Black Friday - MacBook Air M1 w rewelacyjne cenie w Lantre

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: