Nowy Mac Pro w maksymalnej konfiguracji może kosztować 300 tys. zł (albo jeszcze więcej)

Tomek Czech   6 czerwca 2019

Wiemy dokładnie, ile będzie kosztował monitor Apple Pro Display XDR (i nóżka do niego…), ale w przypadku nowego Maca Pro znamy jedynie cenę podstawowej wersji (5999 dol.). Od kilku dni fanów Apple (i nie tylko ich) rozgrzewa dyskusja o tym, ile trzeba będzie zapłacić za wersję w najwyższej konfiguracji.

berrolia

Według redaktorów The Verge, cena nowego Maca Pro w maksymalnej konfiguracji z pewnością nie będzie niższa niż około 45 tys. dolarów. Ale to scenariusz optymistyczny (dla klientów…). Jak zwraca uwagę 9to5Mac, trzeba jeszcze doliczeniu opracowanej przez Apple  karty Afterburner (nie znamy jeszcze jej ceny) oraz modułu MDX, cena „bez problemu” może wzrosnąć do około 60 tys. dolarów.

W dodatku ta kalkulacja opiera się o obecne ceny rynkowe poszczególnych komponentów, a dobrze wiemy, że Apple zazwyczaj liczy sobie za nie więcej.

Nie jesteśmy jednak w stanie przewidzieć tej dodatkowej marży Apple, więc pozostańmy przy cenie 60 tys. dolarów. Przy przeliczniku USD/PLN, który obecnie stosuje firma z Cupertino w przypadku Maców (1 USD = ~4,80 PLN), nowy Mac Pro w najwyższej konfiguracji kosztowałby w Polsce 288 tys. zł.

Tutaj trzeba wyjaśnić jedną sprawę – nowy Mac Pro, zwłaszcza maksymalnie doposażony, to nie jest komputer osobisty – to stacja robocza (ang. workstation), używana przede wszystkim przez klientów instytucjonalnych (studia filmowe, graficzne, itp.), znacznie rzadziej przez klientów indywidualnych.

Niektóre stacje robocze kosztują dużo więcej, niż 60 tys. dol. – np. stacje Della, których ceny niejednokrotnie znacznie przekraczają 100 tys. dol.

Dlatego niektórzy spekulują, że cena nowego Maca Pro również może zbliżyć się do 100 tys. dolarów (czyli około pół miliona złotych).

Dyskusję o cenach Maca Pro oraz monitora Apple Pro Display XDR celnie podsumował David Pierini z Cult of Mac: „Jeśli oburza Cię cena tego sprzętu to najlepszy dowód na to, że nie jest on dla Ciebie”.

Zobacz: Wszystko, co wiemy o Apple Pro Display XDR

 

 

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: