iOS 13 pozwala na ustawienie dowolnej aplikacji jako domyślnej aplikacji do zdjęć

Tomek Czech   17 czerwca 2019

Okazuje się, że w iOS 13 można zmienić domyślną aplikację do robienia zdjęć, która otwiera się np. gdy klikniemy w ikonę aparatu na zablokowanym ekranie. Nie jest oficjalne ustawienie oferowane przez Apple, ale jest możliwe dzięki prostemu trikowi.

berrolia

iOS 13 – zmiana domyślnej aplikacji do zdjęć

Jedną z nowości w iOS 13 są większe możliwości wykonywania automatyzacji za pomocą skrótów. Możemy zaprogramować wykonanie konkretnej akcji w określonym momencie (np. o określonej godzinie, w określonej lokalizacji, itd.). Jedną z najciekawszych automatyzacji jest możliwość wykonania określonej akcji po otwarciu danej aplikacji (np. po uruchomieniu aplikacji Netflix włącz tryb “Nie przeszkadzać”).

Taką właśnie automatyzację możemy wykorzystać, żeby zmienić domyślą aplikację do robienia zdjęć i wideo. Oczywiście w iOS od zawsze domyślną aplikacją do tego jest Aparat. Wystarczy jednak stworzyć prostą automatyzację w Skrótach, polegającą na tym, że otwarcie aplikacji Aparat spowoduje otwarcie innej aplikacji – naszej ulubionej apki do wykonywania zdjeć/wideo (np. Halide, Camera+, ProCamera, itd.)

Jeśli więc chcemy szybko zrobić zdjęcie i naciśniemy ikonę aparatu na zablokowanym ekranie, uruchomi się wtedy wybrana przez nas aplikacja.

Ustawiona przez nas aplikacja włączy się również, gdy klikniemy w ikonę aplikacji Aparat już w odblokowanym telefonie.

Tak wygląda prawidłowo ustawiona automatyzacja w aplikacji Skróty:

Oczywiście nie jest to rozwiązanie idealne – przez ułamek sekundy na ekranie pojawia się natywna aplikacja, a jeśli np. apka firmy trzeciej nie posiada wbudowanego czytnika kodów QR i tak będziemy musili wrócić do aplikacji Aparat (można to zrobić z widoku multitaskingu) lub innej, posiadającej tę funkcję. No i niewykluczone, że w finalnej wersji iOS 13 Apple zdecyduje się jednak na zablokowanie możliwości “zmiany” domyślnych aplikacji natywnych przez taką automatyzację.

Póki co taka możliwość istnieje i najprawdopodobniej będą mogli skorzystać z niej wszyscy użytkownicy już w lipcu, kiedy Apple udostępni pierwszą publiczną betę iOS 13.

Gadżet Dnia: Inteligentna folia okienna Pronoff (HomeKit)

Ruszył wspólny projekt ThinkApple i iSpot!

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: