Nowości w iPadOS: Aplikacja Pliki

Łukasz Bernaczyk   16 lipca 2019

Finalna wersja iPadOS będzie dostępna dla wszystkich we wrześniu. My, korzystając z deweloperskich wersji beta, przetestowaliśmy dla Was nowy system przeznaczony dla iPadów i tym razem opiszemy wszystkie nowości w aplikacji Pliki, która wreszcie stała się pełnowartościowym menadżerem plików.

berrolia

iPadOS – Pliki

Sama aplikacja Pliki nie jest wprawdzie nowością, bo została wprowadzona razem z systemem iOS 11. W iPadOS apka przeszła jednak spore zmiany i została wzbogacona o szereg istotnych funkcjonalności. Zobaczmy więc co sprawiło, że możemy ją uznać za menadżera plików z prawdziwego zdarzenia.

Obsługa dysków zewnętrznych i pamięci wewnętrznej iPada

W  iPadOS pliki jak i foldery możemy tworzyć i zapisywać w dowolnym, wybranym przez nas miejscu na dysku wewnętrznym iPada.

Jeszcze lepszą wiadomością jest obsługa dysków zewnętrznych. Do iPada możemy teraz podłączyć pendrive’a lub dowolny dysk zewnętrzny, a aplikacja Pliki pozwali na swobodne zarządzanie plikami znajdującymi się na tych nośnikach.

Możliwość podłączenia dysków sieciowych

To kolejna świetna nowość, która ucieszy zwłaszcza tych, którzy mają w domu czy w pracy wspólne dyski sieciowe.

Teraz za pomocą protokołu SMB, w aplikacji Pliki możemy podłączyć się do dowolnego zasobu sieciowego. Wystarczy podać adres IP oraz login i hasło (jeżeli jest to wymagane przez serwer).

Widok kolumnowy i metadane

Oprócz widoku siatki i listy, do aplikacji Pliki dołączył znany z macOS widok kolumnowy plików. Niewątpliwą zaletą tego widoku jest dodatkowa, prawa kolumna z podglądem pliku i jego metadanych.

Szybkie akcje

Aplikacja Pliki oferuje teraz znacznie bardziej rozbudowane menu kontekstowe. Zostanie ono wyświetlone po przytrzymaniu palca na wybranym pliku i pokaże się nam lista tzw. „szybkich czynności”. Wśród nich znajdziemy między innymi możliwość powielenia, opcję szybkiego podglądu, oznaczenia czy skompresowania pliku.

Skanowanie dokumentów

Bezpośrednio z aplikacji pliki możemy teraz zeskanować dowolny dokument i zmienić go w formę cyfrową. Wystarczy “tapnąć” w trzy kropki znajdujące się nad lewym panelem bocznym, a następnie wybrać opcję „Skanuj dokument”.

Dwie aplikacje pliki obok siebie

Dzięki nowemu, rozbudowanemu multitaskingowi, w systemie iPadOS możemy uruchomić dwie instancje aplikacji Pliki (w widoku podzielonego ekranu), a następnie dowolnie przerzucać pliki między oknami. Znacznie ułatwia to takie czynności, jak kopiowanie czy przenoszenie plików.

Współdzielenie folderów dysku iCloud

Mocno odświeżona aplikacja Pliki pozwala też na współdzielenie całych folderów dysku iCloud. Wcześniej możliwość ta istniała wyłącznie dla pojedynczych plików. Współdzielenie całych folderów będzie stanowić znaczne ułatwienie przy pracach grupowych.

Inne nowości w iPadOS:

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: