Nowy, tańszy MacBook Air ma wolniejszy dysk SSD niż model z 2018

Łukasz Bernaczyk   19 lipca 2019

Wygląda na to, że obniżenie ceny odświeżonego MacBooka Air (2019) o około 500 zł nie odbyło się bez pewnego kompromisu ze strony Apple. Nowy Air otrzymał ekran Retina True Tone, jednak został też wyposażony w nieco wolniejszy dysk twardy.

berrolia

Nowy MacBook Air Retina (2019)

Odświeżona wersja MacBooka Air trafiła do sprzedaży w ubiegłym tygodniu. W stosunku do poprzedniego modelu laptop zyskał wyświetlacz z technologią True Tone, która automatycznie dopasowuje balans bieli do otoczenia.

Drugą istotną zmianą była cena, która uległa obniżce o 100 dolarów (w Polsce 500 złotych). Wydawało się, że na tym różnice w stosunku do poprzednika się skończyły. Okazuje się jednak, że tak nie jest.

Wolniejszy dysk SSD

Testy przeprowadzone przez Consomac wskazują, że by obniżyć cenę nowego Aira Apple zdecydowało się zamontować w nim nieco wolniejszy i pewnie też tańszy dysk SSD.

Na MacBooku Air 2019 program Blackmagic Disk Speed Test wskazał prędkość odczytu na poziomie 1,3 GB/s oraz 1 GB/s dla szybkości zapisu.

Ten sam test wykonany tym samym oprogramowaniem przeprowadzony na MacBooku Air z 2018 roku wskazał prędkości równe 2 GB/s dla odczytu i 0,9 GB/s dla zapisu danych.

Daje nam to minimalnie większą szybkość zapisu danych w odświeżonym MacBooku Air, ale niestety aż 35% spadek prędkości odczytu danych.

Musimy mieć jednak świadomość, że dla większości użytkowników Aira zmiana będzie praktycznie niezauważalna i ogólna wydajność komputera nie spadnie w porównaniu z poprzednim modelem. Umówmy się – laptopy Apple z serii Air nie są zwykle używane do zadań wymagających szczególnie dużej mocy obliczeniowej, jak obróbka wideo czy tworzenie animacji 3D. Do tego typu prac przeznaczone są MacBooki Pro i tylko wtedy potrzebne nam są dyski SSD z dużymi prędkościami zapisu i odczytu. Dla wszystkich pozostałych prac obniżenie parametrów dysku twardego na opisanym wyżej poziomie nie będzie miało większego znaczenia.

Natomiast cena niższa aż o 500 zł ma już istotne znaczenie. Jeżeli do tego dołożymy zniżkę edukacyjną, okaże się, że uczniowie, studenci czy nauczyciele mogą kupić najnowszego MacBooka Air już za około 4 999 zł.

MacBook Pro z wyjątkowo niskiej cenie!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: