Nowości w iPadOS: Aplikacja Lokalizator

Łukasz Bernaczyk   19 lipca 2019

W kolejnym odcinku przeglądu nowości w iPadOS na tapetę trafia nowa aplikacja systemowa o nazwie Lokalizator, która pozwala między innymi na zlokalizowanie twojego urządzenia, nawet jeśli nie jest ono podłączone do sieci komórkowej czy WiFi.

berrolia

iPadOS – Lokalizator

Co prawda aplikacja Lokalizator debiutuje w tym roku na urządzeniach Apple, ale jej funkcjonalność już znamy, przynajmniej w pewnym zakresie.

Apka Lokalizator powstała ze złożenia dwóch innych programów, doskonale znanych użytkownikom systemu iOS: Moi Znajomi oraz Znajdź mój iPhone. Takie połączenie pozwala w ramach jednej aplikacji oferować następujące funkcje:

1. Lokalizowanie znajomych – w zakładce „Osoby” widzimy urządzenia Apple wszystkich  użytkowników, którzy zgodzili się na udostępnianie nam swojej lokalizacji.

Na mapie mamy zatem geograficzne przedstawienie położenia danej osoby, natomiast w panelu bocznym widzimy odległość względem naszego położenia oraz nazwę i rodzaj urządzenia, które lokalizujemy, jak i adres jego obecnego położenia.

2. Lokalizowanie własnych urządzeń – zakładka „Urządzenia” w analogiczny sposób przedstawia nam aktualne położenie naszych urządzeń. Widzimy je zatem na mapie jak i w panelu bocznym, gdzie podana jest nasza odległość od urządzenia oraz jego obecny adres.

Po kliknięciu w urządzenie na mapie bądź na liście mamy możliwość:

  • zdalnego wywołania odtworzenia dźwięku na szukanym urządzeniu;
  • oznaczenia go jako urządzenie utracone;
  • wyznaczeniu trasy do miejsca, w którym znajduje się dane urządzenie;
  • zdalnego wymazania urządzenia.

3. Lokalizowaniu zgubionego urządzenia – ta funkcja jest chyba największą zmianą i nowością w stosunku do możliwości aplikacji Znajdź mój iPhone.

Co prawda już w poprzednich wersjach mogliśmy próbować namierzyć zagubione urządzenie, jednak musiało ono mieć połączenie z siecią komórkową lub WiFi, by wysłać do nas sygnał z lokalizacją.

Najnowsze wersje systemów operacyjnych Apple (iPadOS, iOS 13, macOS Catalina, watchOS 6) pozwalają na lokalizowanie zgubionego urządzenia, nawet gdy to nie jest podłączone do sieci komórkowej czy WiFi.

W takim wypadku utracone urządzenie wysyła poprzez Bluetooth sygnały do wszystkich innych urządzeń Apple znajdujących się w pobliżu. Te z kolei służą wyłącznie jako przekaźnik danych, przesyłając informację do nas na inny nasz produkt Apple zalogowany do tego samego konta iCloud, co zgubione urządzenie.

Wszystkie przesyłane w ten sposób dane są szyfrowane, dzięki czemu możliwość odczytu informacji zawartych w wysyłanych pakietach ma tylko właściciel konta iCloud.

Inne nowości w iPadOS:

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: