Tryb ciemny w iPhonie z ekranem OLED rzeczywiście oszczędza energię. Zobacz test baterii “dark mode” vs. “light mode” (wideo)

Łukasz Bernaczyk   22 października 2019

Od momentu premiery iOS 13 z trybem ciemnym często wspominano, że po za wizualnymi aspektami dark mode jest znacznie bardziej oszczędny dla baterii iPhone’ów. Specjaliści z PhoneBuff postanowili sprawdzić tą tezę i porównali zużycie akumulatora przy pracy w trybie ciemnym i w trybie jasnym. Różnica w energochłonności jest spora.

Tryb ciemny w OLED vs. Tryb ciemny w LCD

W trybie ciemnym systemu iOS 13 kolorem przewodnim wszystkich aplikacji systemowych (i nie tylko) jest rzecz jasna czerń.

Jedną z głównych zalet ekranów OLED stosowanych w iPhone’ach X, XS, XS MAX, 11 Pro i 11 Pro Max jest fakt, że każdy piksel wyświetlacza jest włączany i wyłączany oddzielnie, a te piksele, które mają w danym momencie wyświetlić prawdziwie czarny kolor pozostają wyłączone, nie zużywając w ten sposób energii.

W ekran LCD, które znajdziemy we wszystkich iPhone’ach po za tymi wymienionymi wyżej, kolor czarny jest wyświetlany przez aktywne piksele, które oczywiście konsumują energię.

Wadą takich wyświetlaczy je to, że kolor czarny nigdy nie jest do końca czarny.

Tryb ciemny vs. Tryb jasny

Z powyższego opisu wynika więc, że teoretycznie ekran OLED z włączonym trybem ciemnym powinien zużywać mniej energii od takiego samego ekranu pracującego w trybie jasnym.

Tą tezę postanowili sprawdzić autorzy kanału PhoneBuff, którzy w swoim stylu, czyli przy użyciu zmechanizowanego ramienia robota porównali pracę iPhone’a XS Max z łączonym trybem ciemnym oraz takiego samego iPhone’a XS Max pracującego w trybie jasnym.

Automatyczne ramie wykonywało szereg czynności na obu smartfonach, takich jak pisanie wiadomości, przeglądanie Twittera, oglądanie filmów na YouTube, czy używanie aplikacji Mapy.

Różnice w zużyciu baterii sprawdzano co dwie godziny i już przy pierwszym porównaniu było widać różnicę, którą dokładnie możecie zobaczyć na wykresie powyżej.

Ostatecznie smartfon działający w trybie jasnym rozładował się po 7 godzinach i 33 minutach działania. W tym momencie taki sam iPhone z włączonym trybem ciemnym miał jeszcze 30% naładowanej baterii!

Różnica spora, co na pewno ucieszy wszystkich zwolenników trybu ciemnego. Poniżej znajdziecie pełne wideo z testu.

Maki w chipami z serii "M" w rewelacyjnych cenach!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: